03.08.2015 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Případová studie systému absorpčního solárního chlazení

V posledních letech se výrazně zlepšují tepelně-technické vlastnosti obvodových plášťů budov a rozvíjejí se systémy, jež zajišťují stabilní tepelně-vlhkostní mikroklima uvnitř budovy v zimním období při velmi nízké spotřebě energie. Důležité je však hledat i nízkoenergetické způsoby chlazení budov v letním období. Jednou z alternativ ke kompresorovým systémům je absorpční solární chlazení.

Stručný obsah článku, který vyšel v časopise Energie 21 č. 4/2015.

Využití absorpčního solárního chlazení v praxi je tématem případové studie, zpracované v Univerzitním centru energeticky efektivních budov ČVUT Praha v Buštěhradu. Cílem případové studie je navrhnout systém absorpčního solárního chlazení pro experimentální budovu Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Buštěhradu a optimalizovat jednotlivé komponenty z hlediska hospodárnosti provozu.

Absorpční solární chlazení

Absorpční chlazení využívá principu absorpčního parního cyklu, při němž je používána dvojice pracovních látek – chladivo a absorbent. Nejčastěji používanými dvojicemi chladiva a absorbentu jsou čpavek/voda nebo voda/bromid lithný. Absorpční cyklus je podobný klasickému kompresorovému cyklu, rozdíl spočívá ve způsobu zvyšování potenciálu pracovní látky. Zatímco klasický kompresorový cyklus využívá ke zvyšování tlaku a teploty chladiva kompresor, v absorpčním cyklu je podobného efektu dosahováno zahříváním roztoku na vysoké teploty a následným vypuzováním chladiva z roztoku.

Experimentální budova UCEEB

Jedná se o objekt se čtyřmi nadzemními a jedním podzemním podlažím. Ve východní části jsou kancelářské prostory, v západní části byty a středem budovy prochází po celé výšce objektu atrium.*

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down