04.07.2021 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přístup bank v Česku k ochraně klimatu

Šest z osmi největších bank působících v České republice odmítá půjčovat peníze na investice do uhelného průmyslu a tři z nich mají dokonce cíl dosáhnout klimatické neutrality. Nejlépe ve srovnání vyšly banky ČSOB, Komerční banka a Moneta, nejméně naopak ochranu klimatu řeší Fio banka. Vyplývá to ze srovnání přístupu českých bank k ochraně klimatu, které na základě analýzy klimatických plánů dotčených bank a po konzultacích s jejich zástupci zveřejňuje nevládní environmentální organizace Greenpeace.

Zveřejnění analýzy následuje po skončení Akčních dnů proti špinavému pojištění – sérií happeningů před sídly tří největších českých pojišťoven, které uspořádala iniciativa „Zastavme špinavé prachy“. Ta upozorňuje na aktivity českých pojišťoven v sektoru fosilních paliv, které se neslučují s mezinárodními cíli na ochranu klimatu. Na základě této kampaně oznámily dvě velké pojišťovny – Kooperativa a Generali Česká pojišťovna – že již nebudou pojišťovat uhelné elektrárny firmy ČEZ.

Analýza Greenpeace se zaměřila se na několik oblastí týkajících se přístupu jednotlivých bank k ochraně klimatu a podpoře fosilních paliv. Zajímala se, zda banky půjčují peníze na uhelné projekty, zda omezují spolupráci s firmami z uhelného sektoru, zda si stanovují své vlastní cíle na snižování emisí či dosažení klimatické neutrality a v neposlední řadě zda a jakým způsobem komunikují směrem k české veřejnosti témata ochrany klimatu a vlastní společenské odpovědnosti ve vztahu k životnímu prostředí.

Šest bank má konkrétní interní pravidla, která zabraňují půjčovat na nové uhelné projekty. Pět bank navíc i omezují další  spolupráci s uhelnými firmami. Spolupráci podmiňují plánem těchto firem na přechod na obnovitelné zdroje a koncem výroby elektřiny z uhlí do roku 2030. Dle výsledků analýzy mají čtyři banky relativně ambiciózní cíle na snižování emisí skleníkových plynů, přičemž tři z nich – ČSOB, KB a Moneta – mají dokonce cíl dosažení klimatické neutrality. Ukázalo se však, že pouze tři banky aktivně informují v češtině o vlastních aktivitách k ochraně klimatu.

Jiří Jeřábek, koordinátor finanční kampaně v Greenpeace, říká: “Stále více bank v EU se přidává k aktivitám směřujícím k ochraně klimatu. Snižují emise, chtějí být klimaticky neutrální a chtějí skončit spolupráci s uhelným sektorem. Podívali jsme se tedy, jak se k těmto iniciativám staví největší banky působící u nás. Z analýzy nám vyšlo, že většina bank již nehodlá půjčovat peníze na uhelné projekty. Přibližně polovina bank má také vlastní cíle na snižování emisí či dokonce plánuje dosáhnout klimatické neutrality.”

Srovnávací analýza vznikla mimo jiné také v reakci na nedávno zveřejněnou studii Banking on Climate Chaos, kterou si nechala vypracovat mezinárodní koalice Rainforest Action Network. Ta ukázala, že od podpisu Pařížské dohody v roce 2016 do roku 2020 investovalo šedesát největších komerčních a investičních bank do fosilního průmyslu celkem 3,8 bilionu dolarů.

Zdroj: Greenpeace Česká republika

Foto archiv/Greenpeace*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down