Při výrobě bioplynu dochází k anaerobním procesům, takže je důležité dobré utěsnění fermentoru a těch částí bioplynové stanice, kde se hromadí metan. Současně je třeba zajistit nepropustnost prostupů potrubí, které propojují fermentor s ostatními částmi stanice.
Správný provoz bioplynové stanice vyžaduje bezpečné a trvalé řešení plynotěsných, vodotěsných a tlakuodolných prostupů. V praxi je ověřeno, že k bezpečnému utěsnění potrubí a kabelů v rámci bioplynové stanice je třeba použit jen vysoce kvalitní (bezpečnostní) prostupy. Stavební projektanti ale požadavek na kvalitu prostupů mnohdy podceňují.
Technologické části bioplynové stanice jsou propojeny mnoha potrubími a kabely různých průměrů. Mezi potrubí, která by v průchodech konstrukcemi měla být zvláště bezpečně utěsněna, patří zejména potrubí pro vstupní dávkování surovin (biomasa, kejda), pro odvod plynu, pro vedení tepla, pro odvod digestátu, potrubí na kal, rozvody topné vody atd.
Pokud nejsou pro tyto prostupy použita vhodná konstrukční a materiálová řešení, může docházet k úniku tekutin a nebezpečných plynů, což vede k nejen k ztrátám energie, ale hrozí i nebezpečí výbuchu a ohrožení zdraví zaměstnanců stanice a okolních obyvatel.
U bioplynových stanic, nádrží a dalších podobných aplikací je proto nutné prostupy řešit s nejvyšší pečlivostí již v projektu a při výstavbě. Opravy během provozu znamenají velké ztráty a další investice.
Ondřej Chalupa, GEROtop, spol. s r. o.
Obrázek: Prostup v tzv. bíle vaně. Foto archiv/GEROtop
Celý článek vyšel v časopise Energie 21 číslo 3/2014.*