04.06.2020 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Proti horku pomůže domácí chlazení

Globální oteplování je realita, které je třeba čelit. V létě bude zkrátka větší teplo, než bývávalo a interiér domu či bytu je třeba účinně chladit. Proti přehřívání interiérů samozřejmě pomohou i venkovní žaluzie, částečně účinkuje tepelná izolace stěn. Když ale udeří teploty vysoko nad 30 °C, zpravidla pomůže jen účinná klimatizace nebo plošné chlazení.

Výtah z článku, který vychází v časopisu Energie 21 č. 3/2020.
Výhodou klimatizace i plošného chlazení je, že v chladném období mohou sloužit naopak jako zdroje tepla. Klimatizace je v našich domácnostech poměrně běžná, ale plošné chlazení je stále trochu novinkou. Nečastější a nejúčinnější je stropní chlazení, ale využívá se také chlazení stěnové a v některých interiérech i podlahové.
Chlazením, vytápěním, zdravotně technickými instalacemi a rozvody plynu se zabývá mnoho firem. Důležité je, aby nabízely jen osvědčené výrobky renomovaných značek a instalaci prováděly opravdu profesionálně.
Plošné chlazení (stropní, stěnové či podlahové) vytváří oproti klimatizaci o něco větší tepelnou pohodu. Pracuje totiž na sálavém principu, kde se celá chlazená plocha vodou v trubkách ochladí na teplotu přibližně 18–19 °C. A právě to jsou optimální předpoklady pro příjemné klima v místnosti.
Plošné chlazení se zpravidla používá v kombinaci s tepelnými čerpadly, což přináší synergický efekt s plošným vytápěním. Výsledkem jsou nižší provozní náklady. Využití tepelných čerpadel je totiž jedním z nejefektivnějších způsobů vytápění, ale i chlazení. Samotné využití tepelného čerpadla dokáže snížit náklady na vytápění – v porovnání s konvenčními systémy – až o polovinu. S potenciálem takové úspory lze zkrátit návratnost vložených prostředků až o několik let.
V letním období je třeba nejen snížit teplotu, ale často i vlhkost vzduchu. Do značné míry to zvládnou i systémy chlazení, ale někdy stačí jen včas a dobře vyvětrat, Jako dobré a poměrně levné řešení se nabízí pořízení menší programovatelné větrací jednotky. Jednotka zajistí automatické větrání a útlum vnějšího hluku, a to i v noci či v době, kdy v domě či bytě nikdo není.*
Pavel Grozman
Obrázky:
Podmínkou prospěšnosti a efektivity nástěnné klimatizace je vhodný systém, správná instalace a správný způsob provozu. Foto archiv/Proclima
Nejúčinnější je stropní chlazení, ale využívá se také chlazení stěnové a podlahové. Foto archiv/Rehau
Plošné chlazení lze snadno proměnit v plošné vytápění. Foto archiv/Rehau
Lokální větrací jednotka je díky svým vlastnostem a ceně vhodná i do chat a chalup. Foto archiv/Korado

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down