14.02.2022 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

První rok Modernizačního fondu

Přibližně před rokem byly v Česku otevřeny ostré výzvy Modernizačního fondu, jehož cílem je urychlení přechodu na čisté zdroje energie a snížení vypouštění škodlivých emisí do ovzduší. Jak se tyto cíle daří naplňovat a kde jsou příležitost ke zlepšení? Přinášíme krátký výtah z analytického článku expertní skupiny Frank Bold.

Anna Michalčáková z expertní skupiny Frank Bold ve svém analytickém článku uvádí, že Modernizační fond v Česku odstartoval v porovnání s dalšími zeměmi poměrně velkolepě. Z hlediska rychlosti schvalování programů a čerpání financí patříme mezi premianty. Otázkou je, jak vysoko v tomto směru leží pomyslná laťka – příjemci prostředků z Modernizačního fondu jsou totiž pouze státy střední a východní Evropy s nižším HDP. Vzhledem k tomu, že objem peněz v Modernizačním fondu roste úměrně ceně emisních povolenek, které jej kryjí, je jejich rychlé čerpání jistě chvályhodné.

Podle Frank Bold by ale ve druhém roce Modernizačního fondu mohly MŽP a SFŽP řadu jeho aspektů upravit. Námětů ke zlepšení se nabízí hned několik. Za naprosto zásadní vadu, a to již od počátků příprav fondu, považuje skupina zvýhodnění největších znečišťovatelů, tzv. subjektů 10c. Tyto subjekty od roku 2013 již čerpaly bezplatné emisní povolenky a k dekarbonizaci jejich provozů docházelo pomaleji než ve státech, které povolenky zdarma energetickému sektoru nerozdávaly.

“Obecně vidíme snahy se z vývoje poučit a věříme, že konstruktivní kritika je přínosem pro všechny strany, včetně občanů. Doporučujeme programy Modernizačního fondu otevřít i úplně novým projektům, například modernizaci a rozšíření distribučních soustav vázaných k OZE projektům, vyzkoušet si v praxi agrivoltaiku, nebo uvolnit průběžné financování pro malé projekty OZE v programu RES+,” píše v článku Anna Michalčáková. “Prioritou je pro nás nyní program KOMUNERG a doufáme v jeho rychlé spuštění. V Česku poptávka po komunitní energetice velmi rychle roste a současná situace na energetickém trhu a celkový růst cenové hladiny jí jen nahrává. Energetické společenství je reálná šance pro všechny občany, jak si snížit účty za energie a stát se méně závislými na centrálním dodavateli,” doplňuje Anna Michalčáková. Více informací (nejen o Modernizačním fondu) na webových stránkách Frank Bold (frankbold.org).*

(Zdroj: Frank Bold)

Foto archiv/SFŽP

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down