Poslanecká sněmovna projednává novelu zákona o podporovaných zdrojích energie. Druhé čtení novely by mělo proběhnout během března. Změna zákona má přinést nastavení aukcí pro nové projekty obnovitelných zdrojů, z podpory jsou však vyloučeny solární elektrárny. Novela také zasahuje do podpory v minulosti realizovaných výroben elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. To jsou dva klíčové body, které se debatovaly na webináři Svazu moderní energetiky za účasti náměstka ministra průmyslu pro energetiku Reného Neděli.
Záznam webináře je na adrese: Otevře novelizace prostor k rozvoji obnovitelných zdrojů? | ČeskéNoviny.cz (ceskenoviny.cz). V rámci komentářů zástupců asociací a byznysu přinášíme shrnutí hlavních závěrů:
- Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky (SME): „Česká vláda se brání zavést také u nás v zahraničí již úspěšně vyzkoušenou podporu pro nové obnovitelné zdroje. Tržní soutěž v aukcích nových kapacit přitom v Německu nebo Polsku vedla ke snížení cen solární elektřiny, což je výhodné zejména pro spotřebitele energie. Právě fotovoltaika je nejlevnějším řešením, které pomůže Česku nahradit uhlí v energetickém mixu. Rozvoj fotovoltaiky také přinese nová pracovní místa a podpoří oživení ekonomiky po pandemii koronaviru.”
- Jan Krčmář, předseda představenstva Solární asociace: „Stát v příštích letech počítá s výstavbou nových solárních elektráren o výkonu několik gigawatt, především prostřednictvím Modernizačního fondu. Všechna úsilí nicméně nakonec mohou být bez významu, pokud stejný stát zničí tisíce podnikatelů s fotovoltaikou skrze kontroly překompenzace. Další vývoj čisté energetiky v Česku by měl být z velké části postaven právě na solární energii. Rozdílným nastavením IRR ale stát dává najevo, že fotovoltaiku nadále diskriminuje a dívá se na ni stále s nedůvěrou. Za takových podmínek se nikomu nebude chtít své peníze do nových zdrojů vkládat, bankám se nebude chtít půjčovat finance a signál zahraničním investorům o stabilitě Česka jako destinace pro investice bude negativní."
- Jan Habart, předseda sdružení pro biomasu CZ Biom: „Dekarbonizace české energetiky nejvíce brzdí nepředvídatelnost a chybějící systémová podpora všech obnovitelných zdrojů. Podpora bioplynu a biometanu, ale i ostatních obnovitelných zdrojů je příležitostí pro český venkov a zemědělství, přináší nová pracovní místa a práci především českým firmám. K chystaným podporám by měl stát připravit také nástroj, kterým vyrovná propastný rozdíl ve zpoplatnění uhlíku velkých znečišťovatelů oxidu uhličitého, činící 40 EUR/tunu CO2 a malých producentů, kde vypouštění CO2 není zpoplatněno prakticky vůbec."
Jan Palaščák, ředitel společnosti Amper Holding: „Český stát ale i Evropa často volí složitější a byrokratičtější nástroje, jako jsou zejména individuální dotace namísto vytváření rámce pro soutěž technologií a inovací, kterým by mohlo být právě například zmíněné rovné zpoplatnění všech emitentů CO2. Česko potřebuje přejít od ekonomiky velkých podniků a centrálních elektráren k ekonomice tvořené firmami tzv. z dlouhého konce. Taky je na čase redefinovat termín energetické bezpečnosti a od fixní ideje zdrojové soběstačnosti přejít k nepostradatelnosti české energetiky v kontinentální Evropě, kde můžeme být díky své geografické poloze elektrickou baterií a plynovým zásobníkem Evropy.”*
E21 (Zdroj: SME)
Foto archiv/Energie 21
Aukce pro obnovitelné zdroje znevýhodňují malé projekty, které budou chtít realizovat občané družstva, malé firmy a obce. Tito hráči tvoří v západních zemích velký podíl realizací. Pro jejich podporu by měla existovat do určité velikosti zdroje minimální výkupní cena. Jakkoliv byl tento nástroj v ČR zdevastován přehnanými výkupními cenami malé fotovoltaiky, je třeba jeho institut obnovit.