Podle Lidových novin je součástí návrhu úsporných opatření, které zvažuje předseda vlády Andrej Babiš, i snížení objemu dostupných peněz v úspěšném dotačním programu Nová zelená úsporám.
Nová zelená úsporám by tak příští rok měla přijít o 2,7 miliardy korun. Tento program je přitom mezi veřejností velmi populární – podporuje výměnu špinavých zdrojů energie za čisté a opatření ke snížení spotřebu energie v budovách. Snížení dostupných dotací by v praxi znamenalo, že 6 až 13 tisíc rodin příští rok nedostane podporu na výměnu starého kotle na uhlí za moderní kotel na biomasu, tepelné čerpadlo či na pořízení fotovoltaických a termických panelů na výrobu vlastní čisté energie a teplé vody. Další tisíce domácností by nedostaly podporu na zateplování, výměnu oken a další opatření, která snižují spotřebu energie v budovách.
Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie, k tomu řekl: "Kdyby se stát skutečně rozhodl škrtnout víc než 40 % zdrojů Nové zelené úsporám, byla by to špatná zpráva pro tisíce domácností, klima i ovzduší, které dýcháme. Zkušenosti také ukazují, že každé takové škrty a změny zhoršují dlouho budovanou důvěru a snižují zájem žadatelů. Nová zelená úsporám je přitom unikátní nejen v rámci střední a východní Evropy. Mezi veřejností je populární díky své stabilitě, šířce záběru a jednoduchosti administrace. Tento program by si naopak zasloužil být jako jeden ze stěžejních nástrojů rozvoje čisté energetiky posilován i pro období do roku 2030."*
Red (Zdroj: Komora OZE)
Obrázky:
Nová zelená úsporám je mezi veřejností velmi populární. Foto arcgiv/MŽP
Tisíce domácností by nedostaly podporu na zateplení. Foto archiv/Orsil