05.06.2019 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sláma je organické hnojivo i zdroj energie

Vývoj na trhu nutí naše zemědělce diverzifikovat své podnikání. Část produkce například využívají pro bioplynovou stanici. Většinu zbytkové slámy také ještě nedávno dodávali buď přímo velkým producentům elektřiny a tepla, nebo jako surovinu pro výrobu pelet. Situace se ale změnila: sláma je dnes nedostatkovým zbožím.

Výtah z článku, který vyjde v časopise Energie 21 č. 3/2019.

V souvislosti s naléhavými požadavky na ochranu půdy zemědělci čelí dilematu: neměli by slámu opět především zaorávat jako organické hnojení, než ji (i když výhodně) prodávat výrobcům energie? Zbytkovou slámu z obilných a řepkových polí dnes po celých balících (spolu)spalují mnozí větší i menší výrobci tepla a elektřiny, jako například teplárny v Kutné Hoře, Jindřichově Hradci, Třebíči a Žluticích nebo jako elektrárna v Mostku, které dodávají energii stovkám tisíc domácností. Stejně tak se sláma využívá k výrobě pelet pro vytápění v rodinných domech. Jako energetický zdroj má výhodu: jejím spalováním získáváme bioenergii, aniž bychom museli zabrat další půdu k jejímu vypěstování.

Nicméně sláma také dodává do ornice organickou hmotu, která slouží jako pojivo mezi půdními částečkami a brání tak erozi, pomáhá zadržovat vodu, udržovat stabilní teplotu nebo dodává uhlík a další živiny půdní fauně, což je důležitá pro úrodnost půdy.

Polní pokusy potvrdily, že organickou hmotu lze zajistit i jinak a část slámy tedy energeticky využít. Řešením by samozřejmě byl dostatek hnoje, což by slámu pro energetické využití uvolnilo. Proto by bioenergetice určitě pomohlo, kdyby opět stouply stavy skotu, které v Česku jsou o 40 % nižší než v roce 1990.

Řada zemědělských expertů se shoduje, že asi 10 % z produkce slámy lze využít pro energetiku bez rizika ztráty kvality půdy. Mělo by však jít o vysoce účinné zpracování, které neplýtvá palivem. Rozhodně by to nemělo být spalování ve velkých kondenzačních zdrojích (elektrárny, centrální teplárny). Nové projekty je třeba cílevědomě zaměřit na menší zdroje tepla, jejichž spotřeba odpovídá dostupným možnostem v regionu.

Gro (Zdroj: Glopolis)

Obrázky:

Zaoraná sláma efektivně vylepšuje obsah organické hmoty v půdě. Foto archiv/Agrofert

Podle odborníků lze asi desetinu z produkce slámy využít pro bioenergetiku bez rizika ztráty kvality půdy. Foto archiv/Step Trutnov

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down