Vítr a energie ze slunce jsou na většině míst současného světa nejlevnější formou nové elektřiny. Ukazuje to analýza agentury Bloomberg NEF. Bod obratu podle ní nastane za pět let, kdy už bude dražší provozovat nynější uhelné a plynové elektrárny, než stavět nové větrné nebo solární parky.
Mezinárodní energetická agentura (IEA) uvedla, že slunce začíná přestihovat uhlí jako nejlevnější podoba elektřiny. Nejnovější zjištění od Bloombergu jsou dalším střípkem v mozaice, proč se na většině trhů s elektřinou obnovitelné zdroje rozmáhají stále více.
Šíření těchto zdrojů čisté energie má ale svoje ekonomické limity, uvedl hlavní ekonom BNEF Seb Henbest na výroční konferenci této výzkumné skupiny v Londýně. V každé zemi existuje okamžik, kdy nastane saturace, protože technologie už v porovnání s provozováním stávajících jednotek tepelné výroby nebudou snižovat náklady na výrobu.
Naznačuje to, že obnovitelné zdroje nebudou schopny získat víc než 70 nebo 80 procent trhu s výrobou elektrické energie, pochopitelně v závislosti na místních podmínkách. A to asi ani v Evropě, které se v podpoře čistých energií angažuje poměrně hodně.
“Takováto úroveň penetrace je ale na skoro každém trhu, který sledujeme, docela dost vzdálená,” uvedl Henbest. “V dohledné době takovýchto hodnot nedosáhneme,” podotkl.
Posun směrem k obnovitelným zdrojům pravděpodobně pozmění tvář celé řady odvětví, především logistiky. Třetina nákladních mil, které spediční firmy “vytáhnou”, pochází z převážení fosilních paliv po různých koutech planety. Z toho 70 % tvoří ropa.
Využití elektřiny k vytápění domů a pohánění aut by mohlo ušetřit energii i emise, ukazuje také zpráva Bloomberg NEF. Jízda elektrickým vozem vyžaduje až třikrát méně energie než konvenční spalovací motor. Vytápění budov by pak mohlo být i násobně účinnější, kdyby se z tradičních plynových kotlů přešlo na tepelná čerpadla.
BNEF kromě toho odhaduje, že uhlí je jedním z nejméně efektivních způsobů, jak vyrábět elektřinu. V procesu spalování tohoto paliva se totiž ztratí 65 % energie. Ušlá energie při výrobě elektřiny z větru je skoro nulová.
Výsledkem je, že pokud si obnovitelné zdroje vezmou větší část energetického mixu, bude svět na výrobu stejného množství elektřiny potřebovat méně energie. “Celkově to znamená, že můžeme získat lepší energetickou účinnost v koncovém užití díky využití některých elektrických postupů a technologií v pozdějších etapách výroby,” uvedl také. “Pokud budeme na výrobu elektřiny používat obnovitelné zdroje, budeme z toho mít prospěch i během procesu. Celkově to znamená možná dvakrát nebo třikrát menší dodávky primární energie.“
Red (Zdroj: Patria.cz)
Foto archiv/E21