26.06.2022 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Solární panely jako střešní krytina

Mnohé majitele rodinných domů láká vlastní výroba solární elektřiny, ale mnohdy naopak odrazuje vzhled fotovoltaických panelů na střeše.  A když je dům památkově cenný, mají s tím problém zase památkáři. Řešením může být estetická i funkční střešní krytina, ve které jsou fotovoltaické články integrované. V nabídce je již několik let, ale stavebníky odrazovala hlavně vyšší cena.

Výtah z článku, který vyšel v časopise Energie21 č. 3/2022.

Kromě vyšší pořizovací ceny mívaly solární tašky naopak nižší účinnost než solární panely. Proto šlo spíše o okrajové řešení pro nadšence do nových technologií. Současný stavební trh je solární krytině nakloněn více – dostupné jsou jak tzv. solární tašky, tak systémy integrované do střešní krytiny.

Kromě elegantního vzhledu mají solární tašky (resp. integrované panely) i další výhody. Například vysokou tvrdost, takže odolají i velkému krupobití. Tenkovrstvé solární krytiny využívají i odražené světlo a poskytují optimalizovaný výkon i během horšího počasí nebo při zastínění střechy. Systém také nebývá zbytečně naddimenzovaný – prvky se nemusejí vkládat na celou střechu. Také instalace je jednodušší: Krytina se pokládá podobně jako ta opravdová, jen na zapojení systému je třeba povolat proškoleného elektrikáře.

Inovativní je v tomto směru například plechová střecha Lindab SolarRoof, která spojuje funkčnost, eleganci – a přidanou energetickou hodnotu. Plechový profil je dodávaný již s integrovanými solárními panely, které spolu s dalšími prvky vytvářejí funkční solární systém. Výsledkem je technicky i designově kvalitní střecha.

Systém využívá solární články typu CIGS, což je technologie tenkých vrstev, kde solární články mají tloušťku panelu pouze 2 mm. Moduly CIGS jsou přilepené ke střešnímu profilu již ve výrobě. Panely jsou řízené inovativním měničem s účinností 98 %, jež zajistí kontrolou až na úrovni jednotlivých panelů. To znamená, že výroba energie je vyšší, protože každý panel je individuálně ovládaný, bez ohledu, zda je jiný panel zastíněný, nebo má nižší účinnost. Měnič je bez ventilátorů, což poskytuje tichou a efektivní konverzi proudu. Panely váží pouze 2 kg na m2, takže nijak významně nezatěžují střešní konstrukci.

Pokud se tedy někdo rozhodne pro investici do fotovoltaiky a je pro něj důležitá i estetická stránka, je to řešení. Stejně jako na běžné solární panely na střechu lze na solární tašky získat dotaci z programu Nová zelená úsporám.*

(Zdroj: Lindab a Srovnejto.cz)

Foto archiv/Lindab

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down