Nový elektrický traktor Fendt e100 Vario s prodlužovačem dojezdu a elektricky poháněnou plečkou je považován za vlajkovou loď značky Fendt v oblasti elektromobility. Byl vyvinut pro použití jak pro sektor zemědělství především v oblastech pěstování zeleniny a ovoce, pro farmy s chovem hospodářských zvířat, farmy s vlastní výrobou elektrické energie, tak i pro komunální sektor.
Vysoká provozní kapacita a z ní vyplývající objem a hmotnost baterií kladou vysoké nároky na vývoj bateriově poháněných zemědělských strojů. Má-li být tlak na půdu co nejnižší, nesmí být hmotnost elektrického vozidla výrazně vyšší než hmotnost vozidla se spalovacím motorem. V důsledku toho tento požadavek omezuje velikost baterie, a tím i provozní dobu traktoru,“ říká Viktor Zálešák, produktový manažer společnosti Agromex, která je distributorem zemědělské techniky Fendt pro Českou republiku.
Fendt e100 Vario byl vyvinut zejména pro použití v oblasti speciálních plodin, jako je zelenina a ovoce, na farmách s chovem hospodářských zvířat a také na farmách s vlastní výrobou energie nebo v komunálním sektoru. „Pohonné ústrojí traktoru Fendt e100 Vario se skládá z baterie s elektromotorem a převodovky Fendt Vario. Stroj má tři různé provozní režimy – režim Eco s výkonem 50 kW, režim Dynamic s trvalým výkonem 55 kW a režim Dynamic+ s krátkodobým navýšením výkonu, až na 66 kW (90 koní). Inovace, jako je funkce start-stop nebo rekuperační brzdění, využívají energii obzvlášť efektivně,“ říká Viktor Zálešák ze společnosti Agromex.
Prodlužovač dojezdu s kapacitou přibližně 100 kWh zdvojnásobuje provozní dobu. Díky tomu může traktor pracovat celý pracovní den s připojeným nářadím, jako je například elektricky poháněná plečka, aniž by musel dělat přestávku na dobití. Prodlužovač dojezdu byl vyvinut společně s firmou BlueWorld a skládá se mimo jiné z palivového článku a nádrže na metanol. Chemické reakce v zařízení pro prodloužení dojezdu generují elektrickou energii z metanolu. Kombinace palivového článku a ekologického metanolu výrazně snižuje emise.
Strategie "Farm to Fork" evropské Zelené dohody obsahuje tři cíle. Výrazně snížit emise CO2, snížit používání pesticidů a zvýšit počet ekologických farem.
Rozhodujícím faktorem při mechanické regulaci plevele je souhra použití specializovaných strojů ve správný čas a v krátkém časovém úseku. Na pozadí strategie Farm to Fork se k tomu přidává požadavek na typy pohonů s neutrálními emisemi CO2. Fendt e100 Vario napájí elektricky poháněnou modulární plečku přímo přes zásuvku AEF a pomocí DC-DC měniče převádí 700 V dodávaných vozidlem na 24 V stejnosměrného proudu.
„Díky čistě elektrickému pohonu využívají traktor a plečka dostupnou energii obzvláště efektivně. Celková účinnost soupravy se zvyšuje až na 92 % a ztráty se výrazně snižují. To se projevuje zejména v provozních časech. Například kombinace s elektrickým traktorem a hydraulicky poháněnou plečkou dosahuje provozní doby až 8 hodin. Kombinace bateriového elektrického traktoru a elektricky poháněné plečky dosahuje v dolním rozsahu částečného zatížení provozní doby až 10 hodin,“ prozrazuje Viktor Zálešák z Agromexu.
JiT (Zdroj: Aspen PR)*
Fendt e100 Vario byl vyvinut zejména pro použití v oblasti speciálních plodin. Foto archiv/Agromex
Traktor nachází uplatnění také v komunálním sektoru. Foto archiv/Agromex