Nový americký prezident Joe Biden od počátku prezidentské kampaně sliboval, že Ameriku vrátí k Pařížské dohodě a zahájí rozsáhlou transformaci americké ekonomiky směrem k snižování emisí a větší udržitelnosti. Spojené státy americké se tak po několika letech vrací zpět do celosvětového zápasu s klimatickou krizí a úsilí o snižování emisí.
Evropská unie zvyšuje své vlastní klimatické cíle a k závazku dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050 se postupně přidávají i další velké ekonomiky, jako je Japonsko, či Jižní Korea. Pokud se k tomuto závazku nyní přidají i Spojené státy, bude tím celkově pokryto již více než 50 % světových emisí skleníkových plynů, jejichž produkce by do roku 2050 měla být ukončena. A také přestane platit argumenty české vlády, že snižování emisí vlastně nemá smysl, pokud o něj bude usilovat jen Evroa.
Michaela Pixová z Klimatické koalice k tomu řekla: „Joe Biden bere na rozdíl od Donalda Trumpa klimatickou krizi vážně. Jeho nástup do čela země je dobrou zprávou pro USA, kde se dopady klimatu rok od roku zhoršují a přináší čím dál tím rozsáhlejší požáry na severozápadním pobřeží, čím dál tím ničivější a častější hurikány na pobřeží atlantickém, a spousty dalších škod. Ještě lepší zprávou je to pro celý svět. V přepočtu na obyvatele USA svými emisemi k rozpadu klimatu přispívají nejvíc na celém světě a bez jejich zapojení nemůže být boj s klimatickou krizí dostatečně efektivní.“
Kateřina Davidová z Centra pro dopravu a energetiku řekla: „Klima bude jednou z priorit obnovených transatlantických vztahů. Kromě snižování emisí v rámci Pařížské dohody lze také očekávat, že se ochrana klimatu promítne i do nové obchodní či bezpečnostní politiky Spojených států. Pro EU to znamená, že bude mít nového silného partnera na poli klimatické diplomacie, ale také to, že pro udržení své role „klimatického lídra“ bude muset opravdu začít něco dělat.“
Jan Freidinger z Greenpeace dodal: „Trumpova administrativa zasadila klimatické politice USA hluboké rány a návrat k Pařížské úmluvě zahojí jen jednu z nich. Jak si poradí s těmi ostatními uvidíme již letos, například během jednání G7 či G20 a listopadové konference OSN o klimatu v Glasgow, či při stanovení redukčních cílů USA do roku 2030. Musíme Joe Bidenovi držet palce, protože bez USA se globální klima účinně chránit nedá.“
Red (Zdroj: Klimatická koalice)
Foto archiv/Joe Biden