Je prokazatelné, že ve většině lokalit na území České republiky každoročně dochází ke zdražování dodávek tepla. Průměrné zdražení v roce 2013 bylo 4,7 %. K jednomu z nejvyšších došlo v Plzni, kde nárůst cen dosáhl 16 %. Průměrná cena 1 GJ tepla v České republice pro rok 2013 činila 594 Kč s DPH 15 %. Pro rok 2014 je průměrné zdražení cen tepla asi 3 %, průměrná cena 1 GJ činí 610 Kč s DPH.
Do ceny tepla z tepláren se promítá více faktorů. Dálkové vytápění vyžaduje udržování a modernizování distribuční soustavy a výměníkových stanic. To představuje nemalé investice. Koncový odběratel také zaplatí tepelné ztráty distribuční soustavy a poplatky za emisní povolenky.
Převážná většina bytových domů provedla energeticko-úsporná opatření zateplením a výměnou oken. Tím klesla spotřeba tepla. Fixní náklady na dálkové vytápění se však promítnou do menšího množství odebraného tepla a tím paradoxně opět dojde ke zvýšení ceny jednoho GJ.
Logicky se nabízí myšlenka: Proč se neosamostatnit a neinstalovat vlastní zdroj tepla, který se bude nacházet přímo v objektu, a neplatit jen za skutečné spotřebovanou energii? Například vlastní kotelnu s plynovým kotlem, nebo tepelná čerpadla? To však není tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát.*
Celý článek vyšel v časopise Energie 21 č. 5/2014.
Autoři: Ing. Michal Fiala, Ing. Jiří Honzík, AC-Heating
Obrázky:
Tepelné čerpadlo na střeše bytového domu v Kladně. Foto AC-Heating
Technická místnost tepelného čerpadla v kotelně bytového domu. Foto AC-Heating
Možná úspora nákladů na vytápění při instalaci tepelného čerpadla náhradou za CZT.
Zdroj/AC-Heating