Tepelné čerpadlo nejlépe s fotovoltaikou

Tepelná čerpadla a fotovoltaika jsou oblíbené zdroje čisté energie pro domácnosti. Podle statistik Státního fondu životního prostředí a Komory obnovitelných zdrojů energie bylo právě na ně podáno přes 76 tisíc žádostí o evropské a tuzemské dotace. Nejvyšší podporu lidé získají při jejich kombinací a podle odborníků nejvíce ušetří v případě, kdy na tepelné čerpadlo přecházejí z původního elektrokotle.

Výtah z článku, který vyšel v časopise Energie 21.

S programem Nová zelená úsporám mohou zájemci získat zvýhodněnou dotaci na pořízení obou zařízení, a to až 315 tisíc korun. Tato suma se dělí mezi několik částek, Sto tisíc pro tepelné čerpadlo (topení + TUV), dvě stě tisíc pro fotovoltaiku a v případě splnění všech požadavků mohou lidé získat ještě pět tisíc korun navíc za projekt a deset tisíc za kombinaci dvou energeticky úsporných podoblastí.

Záleží i na původní soustavě

Důležitým faktorem přechodu vytápění na tepelné čerpadlo je původní způsob vytápění. Kombinace s fotovoltaikou v největší míře ušetří při přechodu z elektrokotle, uvádí se až osmdesát procent nákladů. Méně je to pak při přechodu z kondenzačního plynového kotle, kolem padesáti procent. „Každopádně ale platí, že kombinace obou systémů ušetří víc, než když budete mít jen jeden nebo druhý systém,“ říká Jaroslav Trojáček, specialista na fotovoltaické elektrárny ze společnosti Enbra.

Záleží také na typu a stavu objektu. „Jiný výkon bude potřebovat novostavba, jiný starší dům či dům po rekonstrukci. Platí, že výkon tepelného čerpadla by měl být optimálně dimenzovaný na šedesát až osmdesát procent tepelné ztráty domu“ doplňuje Ondřej Popelka, vedoucí technického oddělení pro tepelnou a chladící techniku společnosti Enbra.

V kombinaci s fotovoltaikou

Podle statistik se nejvyšší množství elektřiny v domácnosti spotřebuje na vytápění, chlazení a ohřev teplé vody. Tepelné čerpadlo ke svému provozu využívá elektřinu, kterou pro něj po většinu roku vyrobí zmíněné solární fotovoltaické panely. Díky moderním technologiím dokáží některá tepelná čerpadla na základě výkonu fotovoltaiky modulovat výkon kompresoru. Jiná tepelná čerpadla přijímají informaci od regulátoru fotovoltaické elektrárny a jejich kompresory jsou napájeny buď ze sítě, nebo z energie vyrobené fotovoltaickou elektrárnou. V druhém případě je důležité, aby bylo zajištěno stabilní napětí pro chod kompresoru.

Poměrně značnou míru nejistoty představuje návratnost. Přesně určit za kolik let se vstupní investice uživatelům vrátí, zatím není možné. Kombinace fotovoltaiky a tepelného čerpadla se přesto v současnosti zdá být nejúspornější volbou. „Přesná délka návratnosti je v současné době spíše věštěním z křišťálové koule, zkušeností s dlouhodobým provozem je zatím poměrně málo. Výši úspor ovlivňuje celá řada faktorů,“ vysvětluje Jaroslav Trojáček. Pořizovací cena tepelného čerpadla i fotovoltaiky je totiž závislá také na energetické náročnosti objektu.*

Gro (Zdroj: Enbra)

Nejúspornější volbou se zdá být kombinace fotovoltaiky s tepelným čerpadlem. Foto archiv/ČEZ/Tenaur

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down