25.02.2019 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tepelné čerpadlo slouží i spolupracuje

Podle údajů Evropské asociace tepelných čerpadel prodej tepelných čerpadel na evropském trhu v minulém roce opět vzrostl. Nejrychleji se obor tradičně rozvíjí ve skandinávských zemích: například v Norsku má dnes tepelné čerpadlo téměř polovina domácností. Nezaostávají však ani země západní a střední Evropy. A to včetně České republiky, kde lidé ještě stále topí především kotli na plyn a pevná paliva.

Výtah z článku, který vyšel v časopise Enegie21 č. 1/2019.

Díky rostoucí oblibě, ale také díky kotlíkovým dotacím na podporu výměny starých kotlů na pevná paliva za moderní zdroje, se v roce 2018 zvýšil prodej tepelných čerpadel v Česku meziročně (podle typu) asi 25 až 30 procent. Oblíbené jsou především nejjednodušší a cenově nejpřístupnější systémy vzduch-voda. Pro vytápění využívají teplo z venkovního vzduchu, snadno se instalují i ovládají a lze je umístit v jakémkoli terénu bez hlubinného vrtu a vysoké počáteční investice. S  odstupem za nimi jsou tepelná čerpadla systému země-voda, jejichž instalace je obtížnější a finančně náročnější. Na druhé straně však mají velmi nízké povozní náklady na jednotku vyrobeného tepla.

Konkurence i na trhu s čistými zdroji energie trvale roste a tak musejí i dodavatelé topných soustav s tepelnými čerpadly přicházet s inovacemi. V posledních letech je to například v souvislosti s energeticky úspornými budovami. Jednou z nich je například zapojení akumulace tepla. Například společnost Družstevní závody Dražice, významný český výrobce ohřívačů vody a akumulačních nádrží, nedávno představila akumulační nádrž NAD 50 v1. Akumulační nádrž disponuje kvalitní polyuretanovou izolací o tloušťce 42 mm, která minimalizuje tepelné ztráty, a vzhledem k jejím rozměrům ji lze umístit i do menších prostor.

Akumulační nádrž slouží v topném systému ke shromažďování a uchovávání přebytečného tepla. Důležité je zejména u soustav s různými zdroji tepla, např. kotlem na pevná paliva plus tepelným čerpadlem a solárními kolektory.

Návratnost investice do tohoto typu zásobníku v kombinaci s hlavním environmentálně šetrným zdrojem energie významně urychlí státní podpora formou 3. výzvy tzv. kotlíkových dotací. Díky ní je totiž možné získat při výměně starého kotle na pevná paliva za ekologičtější zdroj vytápění příspěvek ve výši až 80 % investice.

O vzrůstající oblibě tepelných čerpadel v Česku svědčí i úspěch společnosti Nibe Energy Systems CZ na veletrhu Infotherma 2019 v Ostravě. V tradiční internetové anketě Top výrobek vystavovatelů Infothermy 2019 získala se svým produktem – příslušenstvím EME 20 – první místo. A zcela po právu, neboť výrobek odpovídá všem hlavním energetickým trendům: přechodu na čisté zdroje, jejich kombinaci, zvyšování energetické účinnosti a digitalizaci.

EME 20 umožňuje řízení a komunikaci mezi invertorem pro fotovoltaické panely a tepelným čerpadlem, vnitřní systémovou jednotkou VVM nebo regulátorem SMO 20/40. Dokáže však zajistit i nepřetržité monitorování výstupního výkonu z fotovoltaického systému.

Do systému je zapojen také elektroměr, který měří elektrickou spotřebu všech domácích elektrozařízení kromě tepelného čerpadla a řídicí modul SMO 20/40 tak získává informace o aktuálním výkonu fotovoltaických panelů i spotřebě domácnosti. Přebytky právě vyrobené elektrické energie, které se v ní plně nevyužijí, mohou být proto následně spotřebovány tepelným čerpadlem, například na chlazení nebo ohřev vody.

JiT (Zdroje: Nibe Energy Systems CZ a DZ Dražice)

Obrázky:

Tepelná čerpadla vzduch-voda se snadno instalují i ovládají a lze je umístit téměř kdekoliv

Akumulační nádrž slouží i jako vyrovnávací zásobník systémů s tepelnými čerpadly

Příslušenství EME 20 propojuje řízení tepelného čerpadla s fotovoltaickou elektrárnou

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down