11.08.2021 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Teplo z pevné z biomasy je čisté a levnější

Energie z pevné biomasy představuje více než 66 % veškeré energie z obnovitelných zdrojů u nás. Vytápění biomasou potom představuje přes 84 % tepla z těchto zdrojů. Spalování pevné biomasy je v současné době hlavní alternativou pro všechny, kteří odchází od spalování fosilních paliv. Pro obce a města je navíc zdrojem, díky kterému přispějí nejen k čistšímu ovzduší. Obyvatelé významně ušetří, protože za teplo z biomasy zaplatí zhruba polovinu ceny, kterou platí za fosilní energii.

Výtah z článku, který vyšel v časopise Energie 21 č. 4/2021.

Biomasa v podobě dřevní štěpky, slámy, pelet nebo bioplynu nabízí zdroj dostupné a čisté energie. Mnoho obcí a dodavatelů tepla či elektrické energie se již před lety rozhodlo nahradit nevyhovující fosilní zdroje udržitelnější alternativou.

Biomasa je přírodní zdroj energie, který pochází z našich lesů nebo ze zemědělství. Má nulové emise skleníkových plynů a nejen díky tomu je podporována formou investičních i provozních dotací. Teplo vyráběné z biomasy je navíc levné, což oceňují především odběratelé. Mezi města, která jsou převážně vytápěná pevnou biomasou, patří například Třebíč nebo Kutná Hora. Kotle na biomasu našly uplatnění také v Bechyni, Dobrušce či v Mladé Boleslavi, kde dodávají teplo nejen místní automobilce, ale i tisícovkám domácností.

V Třebíči se slámou a štěpkou vytápí asi 90 % stavebních objektů, k nimž patří téměř 11 000 bytů, nemocnice, školy, školky, hotely i velké průmyslové podniky.

Například obec Dukovany měla kdysi v plánu využívat odpadní teplo z blízké jaderné elektrárny. Tento projekt se však nepodařilo uskutečnit. Potřeba nabídnout obyvatelům dostupnější a čistší teplo vedlo ke vzniku projektu Dukovanské teplárenské. Obecní teplárna na biomasu v Dukovanech byla uvedena do provozu 18. listopadu 2017. Ten byl zahájen spuštěním prvního kotle na dřevní štěpku, pocházející převážně z regionálních lesů. Teplárnu na biomasu provozuje společnost Dukovanská teplárenská, s. r. o., a vlastní ji obec Dukovany.

Biomasa v podobě dřevních pelet nahradila dvě zastaralé kotelny i na sídlišti v Novém Kníně. Současné řešení v podobě tří automatických kotlů Fröling na pelety o celkovém výkonu 450 kW zásobuje teplem a teplou užitkovou vodou místní sídliště s několika bytovými domy. Jde o jednu z největších instalací na dřevní pelety v Česku.

K rozvoji dalších projektů může významně pomoci také změna zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE), kterou v červenci projednala poslanecká sněmovna. V průběhu srpna by ji měl projednat také senát. Pro projekty výroby tepla z biomasy by měl zákon přinést nový způsob výpočtu provozní podpory.

V této souvislosti je třeba zdůraznit, že vytápění biomasou přináší cenově dostupné řešení, kromě velkých zdrojů, především pro menší a střední instalace. Evropská směrnice RED II nejen v deklaratorní části apeluje, že členské státy nesmí zapomínat na teplo z lokálních obnovitelných zdrojů.

Připravilo sdružení CZ Biom

Obrázky:

Obecní teplárna na dřevní biomasu v Dukovanech. Foto archiv/TTS Group

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down