25.08.2009 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tři zprávy o energii

Koncem léta by měla v médiích vrcholit okurková sezóna. Jenže nápor informací nepolevuje, což patrně souvisí s podzimními volbami. V tisku se samozřejmě objevují také zprávy o situaci v energetice, včetně obnovitelných zdrojů. Některé lze hodnotit jako příznivé, jiné přinejmenším jako rozporné.

Například celkem dobrou zprávou je, že v Pardubickém kraji prudce roste výroba elektřiny ze slunce. Investory lákají především výhodné podmínky. U zdrojů s výkonem do 30 kW je pro letošek výkupní cena za jednu kWh až 12,89 koruny bez DPH, u výkonnějších zařízení jen o jeden haléř nižší. Cena je zaručena na 20 let, přičemž životnost elektráren je 25 až 30 let. Na výstavbu je možné získat úvěr ve výši až 80 procent investice, návratnost je kolem deseti let. Nicméně problémy mohou nastat s připojením, neboť přenosová soustava v některých oblastech kraje již novým zdrojům nepostačuje.

Z jiné zprávy se čtenáři dozvěděli, že Kraj Vysočina chce výrazně podporovat výstavbu bioplynových stanic. Kvůli nízkým nákupním cenám mléka se totiž začínají snižovat stavy skotu. Přechod na masná plemena, zatravnění půdy a výstavba bioplynových stanic by mohou být cestou, jak zamezit vybíjení stád a zachovat ekonomickou soběstačnost farmářů. Kraj dokonce hodlá zájemcům poskytnout půjčky na projekty a zasadit se o možnost využití evropských peněz. Chvályhodný záměr je ale doplněn poněkud kontroverzním rozhodnutím, že v energetické koncepci budou mít bioplynové stanice přednost před větrnými a fotovoltaickými elektrárnami. Kraj chce vymezit oblasti, kde tyto elektrárny nebude možné vůbec stavět.

Zpráva Státního fondu pro životní prostředí o průběžném plnění dotačního programu Zelená úsporám vyznívala optimisticky, ale obsahovala i varování. Tyto dotace jsou určeny pro zateplování rodinných domů a nepanelových bytových domů, stavby nízkoenergeticých domů, instalaci ekologických nízkoemisních kotlů na biomasu nebo účinných tepelných čerpadel na zateplení domů a ekologické vytápění. Fond již vybral téměř 3500 firem, které mohou zateplování provádět. Ale zatímco počet firem a technologií stoupá rychle, zájemců o dotace přibývá mnohem pomaleji. Pomoci mají i některé banky, jež umožní podat žádost o dotaci přímo na pobočkách a nabízejí zvýhodněné úvěry. Celkově stát chce v programu použít 25 miliard korun, které zaplatilo Japonsko České republice za emisní povolenky. Pokud si ale Češi do roku 2012 tyto miliardy nerozeberou, vrátí se nevyčerpané peníze zpět Japonsku. A to by již byla zpráva z kategorie špatných.

 

Jiří Trnavský

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down