Evropská komise předkládá balíček návrhů v rámci Zelené dohody pro Evropu, podle kterých se mají udržitelné výrobky stát v EU normou. Současně mají významně podpořit oběhové obchodní modely a zlepšit postavení spotřebitelů v kontextu zelené transformace. Evropa bude méně závislá na externích zdrojích, což se projeví i v lepším hospodaření s energií.
Jak oznámila v Akčním plánu EU pro oběhové hospodářství, navrhuje Komise nová pravidla, podle kterých by téměř veškeré fyzické zboží na trhu EU mělo být v průběhu celého svého životního cyklu šetrnější k životnímu prostředí, výrazněji oběhové a energeticky účinnější, a to od návrhu až po každodenní používání, odstranění a nové využití.
Komise předložila také novou strategii spočívající v trvanlivějších, opravitelných, opětovně použitelných a recyklovatelných textilních výrobcích. Její snahou je omezit rychlou módu, objem textilního odpadu a likvidaci neprodaného textilního zboží a zajistit, aby se textilní výrobky vyráběly bez porušování sociálních práv.
Třetí návrh má posílit vnitřní trh se stavebními výrobky a zavést právní rámec, který pomůže plnit cíle v oblasti klimatu a udržitelnosti zastavěného prostředí.
V neposlední řadě pak balíček obsahuje návrh nových pravidel, jež zlepšují postavení spotřebitelů v ekologické transformaci tak, aby byli lépe informováni o environmentální udržitelnosti výrobků a lépe chráněni před „lakováním nazeleno“.
V návrzích Komise předkládá nástroje k uskutečnění přechodu ke skutečně oběhovému hospodářství v EU: bez závislosti na energii a zdrojích, odolnější vůči vnějším otřesům a respektující přírodu a zdraví lidí. Návrhy staví na stávajících úspěšných předpisech EU o ekodesignu, díky nimž značně klesla spotřeba energie v EU a spotřebitelé výrazně ušetřili. Do roku 2030 může nový rámec přinést úspory primární energie ve výši 132 Mtoe, což odpovídá přibližně 150 miliardám m³ zemního plynu, tedy téměř celému objemu ruského plynu dováženého do EU.
Výkonný místopředseda pro Zelenou dohodu pro Evropu Frans Timmermans k tomu řekl: „Díky těmto návrhům se budou v Evropě prodávat pouze udržitelné výrobky. S nimi spotřebitelé ušetří také energii a při nakupování se budou moci rozhodnout i s ohledem na životní prostředí. Obnovíme rovnováhu ve vztahu k přírodě a budeme méně zranitelní vůči narušení dodavatelských řetězců.“
(Zdroj: EK)
Foto archiv/Sicks