14.12.2019 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Univerzální izolace ze stříkané pěny

Vedle tradičních materiálů pro tepelnou i akustickou izolaci staveb získávají na popularitě i stříkané izolace, často označované obchodními názvy jako chytrá izolace či chytrá pěna. Vyznačují se řadou zajímavých vlastností, které stojí za pozornost.

Informace, která vyšla v časopise Energie 21 č. 6/2019.
Pěnové izolační hmoty jsou obvykle (ale ne nutně) dvousložkové směsi, při smíchání pod tlakem vytvoří směs, obohacenou o velké množství vzduchových bublin. Pěna tím nabývá zhruba 50- až 150násobek svého původního objemu a vytváří lehkou, pevnou a přilnavou izolační hmotu s otevřenou či uzavřenou buněčnou strukturou. To určuje izolační parametry a vhodný způsob použití.
Pěnová izolace podle dodavatelských firem snižuje spotřebu energie až o 70 %, což je dáno její neprůvzdušností. Tvoří celistvou kompaktní vrstvu bez spojů. Vznikne tedy stabilní izolační bariéra zadržující teplo uvnitř domu a zároveň chránící interiér před nežádoucím teplem zvenčí, pokud je venku horko. Díky schopnosti až stonásobné expanze zatěsní i ty nejhůře přístupné dutiny, prostupy či detaily v konstrukcích, právě v tom spočívá její „chytrost“. Vzhledem k výborné přilnavosti drží na veškerých materiálech. Nemusí se kotvit či jakkoli složitě skládat a z toho vyplývá i nepominutelná výhoda rychlé realizace: Standardní dům je obvykle možné zateplit za jeden den. Nevýhodou naopak je, že pěnu nelze nanést svépomocí. Na rozdíl od jiných typů izolací se neobejdete bez specializovaného dodavatele, který musí být profesionálně vyškolen, aby zachoval všechny bezpečnostní a technické postupy a výsledná izolace opravdu měla své unikátní vlastnosti.
Aplikace pěny je bezprašná, bezhlučná, je dokonce možné provádět nástřik v zařízených interiérech. Překážkou není ani mráz, nástřik lze dělat i při teplotách pod nulou. Chytrá izolace vytvoří vzduchotěsnou vrstvu i bez použití parotěsných či parobrzdných fólií. V tom se liší od průvzdušných izolantů typu minerální vaty, které je třeba zmíněnými typy fólií doplňovat a často to značně komplikuje jejich montáž.
V průběhu několika vteřin po aplikaci izolační pěna mnohonásobně zvětší svůj objem. Díky své rychlé expanzi dokáže vyplnit i těžce dostupná místa a škvíry v konstrukci, kam jinou izolaci nedostanete. Dokonalé utěsnění tak sníží tepelné ztráty na maximum. Navíc časem pěna nijak nemění svůj objem a tvar. Nedochází ani k sesedání v šikminách střešních konstrukcí či na fasádách. Díky nízké nasákavosti se výrazně ani nemění tepelněizolační vlastnosti. Vydrží tedy po celou dobu životnosti budovy.
Red (Zdroj: Časopis Praktik)
Obrázek:
Aplikace pěny je jednoduchá, ale provádět ji může jen montážní firma. Foto archiv/Praktik

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down