O baterii zcela nového typu, vynálezu českého vědce Jana Procházky a jeho týmu, jsme jako jedni z prvních informovali již v Energii 21 číslo 2/2016. Patent na novou baterii vlastní firma HE3DA, jejímiž majiteli jsou Jan Procházka a podnikatelé Radomír Prus a Vladimír Jirka. V pondělí 19. prosince 2016 v pražských Letňanech slavnostně otevřeli první automatizovanou výrobní linku.
Baterii, která by pojmula více elektrické energie než ty dnešní, dala se rychleji nabít a levněji vyrobit, vyvíjejí v posledních letech tisíce vědců a firem. Celý obor se stal velkým byznysem. Pozornost investorů i provozovatelů se však nyní obrací do Česka k firmě HE3DA. Nová baterie by totiž mohla uspíšit stavbu energeticky soběstačných domů, masové rozšíření elektromobilů a významně pomoci tolik žádoucímu skladování elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Revolučnost baterie spočívá zejména v odlišném způsobu výroby. Současné typy se obvykle lisují z tenkých elektrod v podobě kovových fólií, na nichž je nalepena aktivní vrstva. Jan Procházka se svým týmem začali články lisovat ne vertikálně, ale horizontálně do rámu. Přitom využili další český vynález – nanovlákna. Baterie tak mají při stejných rozměrech mnohonásobně větší kapacitu elektrod a lepší vlastnosti. "Je to revoluční záležitost. Každý si bude moci vyrábět a ukládat energii, a to včetně velkých továren," říká předseda výkonné rady nanotechnologického průmyslu Jiří Kůs, který je s baterií dobře seznámen.
Investovat do nové technologie již chtělo hned několik významných světových firem. Ale nejvážnější a nejrychlejší byl investor z Číny – v současnosti má ve firmě menšinový podíl.
Vedle plně automatizované linky v Letňanech firma HE3DA buduje velkou výrobní halu se čtyřmi tisíci metry čtverečními výrobních ploch v Horní Suché na Karvinsku. Areál přitom disponuje potenciálem k rozšíření až na 40 tisíc metrů čtverečních. Další automatické výrobní linky mají vznikat na základě licence v různých částech světa, zájem je například z Německa, Číny, Ruska a dalších zemí. Nejdále pokročila spolupráce se Slovenskem. Společnost Proma, s r. o., zde zajišťuje výstavbu velkého závodu nedaleko českých hranic. Podstatné přitom je, že licenční poplatky půjdou do České republiky.
Slavnostního zahájení výroby se v Letňanech zúčastnilo několik stovek hostů z energetiky, profesních sdružení, finančnictví a statní správy a samozřejmě zástupci všech významných médií.*
Red
Obrázky:
Jan Procházka a jeho revoluční typ baterie. Foto archiv/Energie 21
Část výrobní linky v pražských Letňanech. Foto archiv/Deník
Baterie prošly náročnými testy i na bezpečnost provozu. Foto archiv/Deník
Dobrý den, můžete mi sdělit technické informace o tomto akumulátoru a zda je již v prodeji?
Děkuji.