Veletrh ve Welesu byl ve znamení úspor

Tradiční veletrh energetických úspor, stavebnictví a TZB v rakouském Welsu se konal již na jaře, ale nejen pro zákazníky v Česku jeho nabídka zůstává aktuální i dnes. Veletrh totiž ukázal hlavní technologické trendy pro energetické úspory v budovách, platné přinejmenším pro celý středoevropský region. I proto na něj poradenská agentura Energy centrum České Budějovice opět vypravila autobusový zájezd, včetně sníženého vstupného.

Výtah z článku, který vyšel v časopise Energie 21.

Co se od minulých výstav nezměnilo, byl tradiční rakouský důraz na spalování kusového dřeva. Mnohem větší pozornost však byla věnována kondenzaci spalin (zvýší se účinnost spalování a vybavení odkouření kotlů filtry pevných částic, což platí i pro kotle na pelety. Trendem je možnost propojení modulů peletového vytápění s moduly na kusové dřevo. Nezapomnělo se ani na historická topidla a výstava nabídla kachlová retro kamna.

Důraz na akumulaci tepla

Důraz byl kladen na tepelné výměníky, především akumulační nádrže. Po technické stránce byly vystavené nádrže určitě špičkové, ale pochybuji o jejich ekonomické efektivnosti a cenově si je tak mohou dovolit jen bohatší lidé. Naopak správným trendem je, že všechno příslušenství se na ně montuje pokud možno již ve výrobě, což snižuje ztráty vedením připojovacími trubkami, ale zároveň je činí nezávislými na blízkost montážní stěny a umožňuje snadnou mobilitu či výměnu. Trend navzájem kompatibilních či vyměnitelných modulů (např. spojení kotle na kusové dřevo s fotovoltaikou a tepelným čerpadlem) se ostatně prolínal celou letošní výstavou.

Méně tepelných čerpadel

Oproti našim veletrhům zde prakticky nebyla propagována tepelná čerpadla bez napojení na podlahové vytápění. V Rakousku totiž podlahové vytápění velmi podporuji, a to především tenkovrstvé bez mokrého procesu (s výškou kolem 20 mm), vhodného i pro renovace. Podporuje se i stěnové vytápění, které je zvláště v podkroví možno využít i pro chlazení, což u podlah kvůli opačnému teplotnímu vrstvení vzduchu příliš nejde. Novinkou byly betonové stropní panely s vestavěnými teplovodními trubkami podlahového topení či chlazení (podle toho, kde bude izolace). Bohatá byla i nabídka plošných topných těles (radiátorů) včetně vertikálních, které mají uprostřed malé ventilátory. Lze je tak použít nejen pro tepelná čerpadla k nízkoteplotnímu topení, ale v létě i ke chlazení.

Návrat termických kolektorů

Co se v letošním Walesu oproti minulosti změnilo, byl návrat fototermických teplovodních kolektorů, ať již koncentračních či vakuových. Většinu kolektorů je možné zabudovat i přímo do střechy, čímž se omezí ztráty ochlazováním zadní strany kolektoru. Novinkou byl duo-premium-systém, propojení vakuového solárního kolektoru s kompaktním tepelným čerpadlem a s výměníky, který dokáže využívat sluneční energii i v přechodném či zimním období, kdy i vakuové ploché kolektory dokáží nahřát kapalinu jen na 15 až 25 oC, což je nepoužitelná teplota pro vytápění, ale naopak vhodná pro tepelné čerpadlo.

Významným trendem je i to, že u všech výrobků je kladem důraz na uživatelskou přívětivost. V Rakousku už pochopili, že i ta nejlepší technika je k ničemu, když nebude provozována v optimálním režimu, a to dokáže jen ta správná regulace ve spojení s velkoplošnou dotykovou barevnou obrazovkou, kde se nenastavují jednotlivé teploty a způsob využití místnosti.*

Text a foto Petr Měchura

Příslušenství se na akumulační nádrže montuje pokud možno již ve výrobě
Příslušenství se na akumulační nádrže montuje pokud možno již ve výrobě
Nastal návrat fototermických teplovodních kolektorů (koncentračních i vakuových)
Nastal návrat fototermických teplovodních kolektorů (koncentračních i vakuových)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down