Jak ve svém komentáři uvádí Patrícia Čekanová, prezidentka Asociace komunitní energetiky ČR, je větrná energie v Česku velmi často přehlížena. Přitom Studie Ústavu fyziky atmosféry (ÚFA) Akademie věd ČR ukázala, že i u nás má využití větrné energie smysl a že současné jedno procento, které vítr v českém energetickém mixu zaujímá, představuje nevyužitou příležitost. Podle zprávy ÚFA by se toto číslo mohlo do roku 2040 zvýšit až desetkrát.
"O velkém potenciálu větrných elektráren jsme přesvědčeni také v Asociaci komunitní energetiky ČR (AKE ČR) a věříme, že tento obnovitelný zdroj může být do budoucna využitelný nejen pro domácnosti, ale též pro města a obce, se kterými často diskutujeme o alternativách k současným zdrojům. Mnohdy se setkáváme s názory, že Česko nedisponuje vhodnými povětrnostními podmínkami pro větrnou energetiku, že zde zkrátka dostatečně nefouká. Tento argument však neodpovídá pravdě, neboť jak ukazují příklady ze sousedních zemí, kde je intenzita větru velmi podobná, vidíme, že i ve středoevropských podmínkách lze větrné elektrárny využívat efektivně.
Kritici větrných elektráren také často uvádějí, že tato zařízení jsou příliš hlučná, neekologická a drahá. Data však ukazují, že když se větrné parky či větrné farmy staví v souladu s hygienickými normami, nepředstavují v tomto ohledu zásadní problém, a co se ekologického aspektu týká, jejich dopad na životní prostředí je řádově nižší než u elektráren na fosilní paliva. Větrné elektrárny tedy představují velmi dobrý doplněk k ostatním obnovitelným zdrojům a společně s nimi mohou umožnit dosažení uhlíkové neutrality, o níž bychom měli jako společnost usilovat.*
/zr/