27.02.2024 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Větrné elektrárny jsou přínosem také pro obce 

Developerská firma NOHO se ve svých projektech zaměřuje také na utváření celkově kvalitního prostředí, včetně řešení energetiky. Firma v současné době realizuje výstavbu projektu Sousedství, první uhlíkově neutrální čtvrti v Česku. Její důležité aspekty jsou využívání obnovitelných zdrojů energie a již existující energetické společenství. Proto nyní spustila novou divizi, zaměřenou zejména na development větrných elektráren.

Informace vyšla v časopise Energie 21.

„Pro společenství vznikající v rámci komunitní energetiky je nutné, aby mezi sebou měla co sdílet. Hlavní nedostatky má Česko ve větrné energetice. Proto je dobře, že budou vznikat akcelerační zóny, kde se bude větrníkům klást méně překážek. Důležité je také při projednávání těchto nových energetických zdrojů naslouchat obcím a jejich obyvatelům. Když stavíme v obci větrník, snažíme se, aby z toho měli profit občané i obec jako celek,” uvedl Tomáš Vrbický, jednatel a zakladatel NOHO, která chystá rozsáhlou výstavbu větrníků na Hradecku.

Akcelerační zóny

Aby Česká republika dokázala plnit evropské cíle a dosáhla uhlíkové neutrality do roku 2050, počítá do roku 2030 Ministerstvo životního prostředí s pětinásobným zvýšením počtu větrných elektráren. „Na mapách budou existovat červené zóny, kde elektrárny vznikat nebudou, jako chráněná území nebo národní parky. Většina území však bude světle zelená, kde se povolovací řízení pro jednotlivé elektrárny podstatně zjednoduší. V akceleračních zónách, kterých budou jednotky v každém kraji, usnadníme povolovací řízení pro větší fotovoltaické a větrné parky,” nastínil budoucnost Petr Holub z Ministerstva životního prostředí. 

Kromě větrné a solární energie se v mnoha obcích začíná k výrobě energie jako zdroj využívat také gastroodpad, který dosud končil na skládkách. V 21 městech a menších obcích už jej využívají díky projektu společnosti EFG Třídím gastro. 

Energie pro města

Pro zájemce, kteří s projektem komunitní energetiky plánují začít, i pro ty, kteří už na něm pracují, vznikl nový online nástroj Energie pro města od expertní skupiny Frank Bold.  Současný stav místní energetiky si obce a města zmapují prostřednictvím krátkého dotazníku. Jeho výsledkem je vyhodnocení a přehledný krokoměr, který vysvětlí, v jakém bodě se konkrétní obec nachází a kudy se má vydat dál. Nástroj je k dispozici zdarma a po jeho vyplnění získají samosprávy konzultaci zdarma.

Red (Zdroj: Frank Bold)*

„Hlavní nedostatky má Česko ve větrné energetice“ říká Tomáš Vrbický ze společnosti NOHO/Foto archiv/Frank Bold

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down