Společnost Energy Vault (USA), výrobce tzv. gravitačních věží pro skladování obnovitelné energie na principu gravitace, získala v podpůrném systému USA z různých zdrojů kapitál asi 100 milionů dolarů na další rozvoj. Společnost uvedla, že nový kapitál podpoří plány na zavádění nové platformy věže EVx pro zákazníky v USA, na Středním východě, v Evropě a v Austrálii.
Platforma EVx je šestiramenná jeřábová věž navržená pro nabití obnovitelnou elektrickou energií v měřítku kapacity běžné distribuční sítě. Pomocí elektromotorů nejprve zvedá velké kompozitní bloky, čímž vytváří gravitační energii. Když je třeba vrátit elektřinu zpět do sítě, bloky začnou klesat a kinetická energie elektřinu opět vyrobí.
Energy Vault uvedl, že kompozitní bloky jsou vyrobeny z lokálních přírodních materiálů, stejně jako z materiálů jinak určených pro skládky nebo spalovny, včetně recyklovaného uhelného popela, odpadů z těžebních operací a lopatek větrných turbín apod. Bloky mohou zůstat ve vyvýšené poloze prakticky po neomezenou dobu.
Společnost Energy Vault poprvé uvedla svůj systém skladování energie v komerčním měřítku v roce 2020 a letos v dubnu spustila novou platformu EVx. Věž EVx má energetickou účinnost 80–85 % a technickou životností více než 35 let. Má škálovatelný modulární design až do hodnoty několika GWh uložných kapacit.
Technologie může ekonomicky efektivně sloužit jak pro zdroje s vyšším výkonem a potřebou kratší doby skladování elektřiny s doplňkovými službami od 2 do 4 hodin, tak dlouhodobějším požadavkům uskladnění od 5 do 24 hodin i déle.
Podle nové administrativy prezidenta Beidena jsou vysoké globální požadavky na lithium k výrobě baterií považovány jak za ekonomické omezení, tak za otázku národní bezpečnosti. Proto jsou přijímány a podporovány alternativní kroky k nalezení nových způsobů skladování solární a větrné energie. Gravitační věž je jedním z nich.
E21 (Zdroj: PV-Magazine)
Obrázek:
Akumulační věž EVx zvedá pomocí elektromotorů kompozitní bloky, aby je podle potřeby mohla spustit a kinentickou energii proměnit zpět na elektřinu. Foto archiv/PV-Magazine*