Vlády České republiky a Polska potvrdily EK společný záměr urychleně realizovat projekt Stork II

Česko a Polsko obnovilo spolupráci na přípravě projektu výstavby česko-polského plynárenského propojení, který by měl propojit obě země v přilehlých regionech Slezska. Nový plynovod umožní větší diverzifikaci dodávek zemního plynu a přispěje k energetické bezpečnosti zemí celé střední Evropy. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a polská ministryně pro ochranu klimatu a životní prostředí Anna Moskwa ve společném dopise žádají Evropskou komisi, aby umožnila financování tohoto projektu z kapitoly REPowerEU.

„Projekt plynovodu Stork II je velmi důležitý pro posílení energetické bezpečnosti České republiky do budoucna. Přímé napojení na polské terminály na zkapalněný zemní plyn nám umožní zajistit dodávky plynu na naše území od jiných než ruských dodavatelů. Toto propojení navíc povede ke snížení nákladůna dopravu plynu, a tudíž i konečné ceny pro spotřebitele,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Je samozřejmé, že chceme využít možnost financovat tento projekt z prostředků dostupných na úrovni Evropské unie. Jsem tedy rád, že jsme dnes s polskou ministryní pro životní prostředí Annou Moskwa náš zájem o realizaci tohoto propojení komisařce pro energetiku Kadri Simson společně potvrdili. S polskými kolegy věříme, že takováto společná žádost bude mít větší šanci na úspěch.“

Česko-polské plynárenské propojení Bezměrov (CZ) – Hať (hranice ČR/PL) – Kędzierzyn (PL) je dalším krokem k dobudování evropského severojižního přepravního koridoru. Přímé propojení s polskými terminály na LNG bude pro Českou republiku důležitou alternativou trasám ze západní Evropy přes Německo. Projekt je v pokročilé fázi a může být zprovozněn do roku 2026, pokud bude o investici rozhodnuto v následujících měsících.*

/MPO/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down