09.01.2025 | 04:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vloni bylo v ČR rekordních 314 hodin, kdy cena elektřiny klesla do záporu

V loňském roce zaznamenali výrobci elektřiny v ČR rekordní počet hodin, kdy cena elektřiny klesla do záporu. Celkem šlo o 314 hodin, což představuje nárůst o 180 hodin oproti předchozímu roku. Záporné ceny elektřiny, které znamenají, že producenti musí za svou dodávku energie platit, vznikají v situacích, kdy nabídka elektřiny výrazně převyšuje poptávku. Tento jev se často objevuje během období s vysokou produkcí z obnovitelných zdrojů, například větrných či solárních elektráren.

K záporným cenám na denním energetickém trhu dochází v důsledku nerovnováhy mezi výrobou a spotřebou elektřiny. Když je množství vyrobené energie, zejména z obnovitelných zdrojů, výrazně vyšší než aktuální poptávka, cena elektřiny klesá pod nulu. V takové situaci cenu určují zejména zdroje, které nadále vyrábějí, i když za odběr elektřiny musí zaplatit, protože vypnutí nebo omezení jejich provozu by bylo ještě nákladnější. Takové situaci se ale dalo částečně předejít .

Je třeba více zapojit bateriová úložiště

„Na tuto situaci bylo samozřejmě možné se připravit, a dokonce ji i využít. Jednoduše tím, že se k příslušným zdrojům připojí bateriové úložiště. Majitel takové baterie přebytečnou energii akumuluje, a ještě za to dostane zaplaceno. V době vysokých cen pak tuto energii dodá do sítě za maximální možnou cenu. Tento princip nejen umožňuje profitovat z rozdílných cen energie v průběhu dne. Druhotným efektem takového jednání je větší stabilita energetické sítě,“ říká Pavel Bursa ze společnosti Resacs.

Pokud provozovatel bateriového úložiště této situace využije, jedná se o win-win efekt, protože zatímco provozovatel baterie vydělá, na druhé straně není nikdo, kdo by prodělal. Provozovatel sítě musí stabilitu tak jako tak zajistit, a to v praxi znamená za tuto službu zaplatit. Není výjimkou, že je třeba energii nuceně spotřebovat prostým spálením v odporových mařičích, za což se také platí. Proto má provozování bateriových úložišť v tomto režimu také nepopiratelný pozitivní dopad na životní prostředí.*

JiT (Zdroj: Resacs)

Majitel  bateriového úložiště přebytečnou elektrickou energii akumuluje, a ještě za to dostane zaplaceno. Foto archiv/Resacs

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down