19.04.2024 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Využívání akumulace a flexibility spotřeby

V pátek 19. dubna prošla prvním čtením v Poslaneckém sněmovně novela energetického zákona nazvaná lex OZE 3, jejímž hlavním obsahem je ukotvení akumulace energie a agregace flexibility spotřeby elektřiny. Obě inovace jsou důležité pro chytré fungování energetiky a zvýší možnosti nahrazování uhelných elektráren obnovitelnými zdroji.

Akumulace energie – ať už bateriová či třeba výroba vodíku – umožňuje přenos přebytků výroby větrných a solárních elektráren na období nedostatku energie. Agregace flexibility – tedy sdružování možností spotřebitelů odsunout spotřebu v čase na období vyšší výroby – naopak pomáhá dosahovat souladu výroby a spotřeby elektřiny.

Pomůže přechodu k bezemisním zdrojům

Česko je stále významným vývozcem elektřiny. Největší a zároveň nemodernizované a plýtvavé uhelné elektrárny Počerady a Chvaletice lze vypnout jen na úkor vývozu. V roce 2023 vyrobily dohromady 6,8 TWh elektřiny, zatímco vývoz činil 9,1 TWh. Další uhelné elektrárny pak bude potřeba nahrazovat, a to velice rychle.

Řešením je rozvoj obnovitelných zdrojů, právě akumulace energie a chytré přesouvání spotřeby, transformace teplárenství (kdy nové zdroje mohou produkovat více elektřiny, a tedy i více přispět ke stabilizaci soustavy s vysokým podílem obnovitelných zdrojů) a doplnění plynovými elektrárnami jen pro pokrytí špiček spotřeby.

Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, k tomu řekl: „Další díl skládačky energetické transformace je na stole. Kromě rozvoje obnovitelných zdrojů potřebujeme právě rozvoj akumulace a chytrého řízení spotřeby, které pomáhají odstranit nevýhodu závislosti výroby větrných a fotovoltaických elektráren na počasí. Těmito moderními směry je potřeba se vydat a přestat spekulovat o podpoře uhelných elektráren, která by byla velmi drahá a stejně by neprošla u Evropské komise. Místo těchto slepých cest je potřeba v lex OZE 3 více podpořit možnosti zapojení širší veřejnosti do akumulace a agregace flexibility skrze energetická společenství a komunitní energetiku.“

Jan Fousek, výkonný ředitel AKU-BAT CZ, k tomu řekl: "Novelu zavádějící podmínky pro akumulaci, agregaci a flexibilitu, začala Sněmovna projednávat příhodně v době, kdy aprílové počasí během minulého nadprůměrně teplého víkendu srazilo ceny elektřiny do záporu (v neděli i -59 EUR/MWh), kdežto teď po příchodu studené fronty a oblačnosti spotové ceny šplhají i ke 100 EUR/MWh. Lex OZE 3 přináší nástroje, které pomůžou tyto výkyvy vyrovnávat. Akumulace nabídne možnost ukládat levnou a bezemisní energii z obnovitelných zdrojů a umožní ukládat přebytky pro pozdější využití. Agregace a flexibilita pak představují nástroje pro efektivnější řízení spotřeby a výroby energie, kdy obě strany budou moci lépe reagovat na situaci na trhu. Bez Lex OZE 3 by další rozumný rozvoj bezemisních zdrojů v Česku byl velice obtížný a jsem velmi rád, že se konečně začínáme blížit k přijetí této přelomové novely.“ 

Modernizace a ochrana spotřebitele

Jozef Síkela. ministr průmyslu a obchodu, ocenil rozhodnutí poslanců schválit novelu v prvním čtení a dodal „V naší nejnovější novele se zaměřujeme na modernizaci energetiky a lepší ochranu zákazníků. Domácnostem a firmám umožní tato novela lépe řídit svou výrobu a spotřebu elektřiny a díky tomu snižovat výdaje. Posílí také jejich energetickou nezávislost.“

Novela také zahrnuje nová opatření na zlepšení ochrany spotřebitele. Zavádí totiž povinnost pro obchodníky s energiemi stanovit takzvaný index zajištění. To posílí transparentnost a umožní spotřebitelům lépe se rozhodovat při výběru svého dodavatele podle toho, jestli má nakoupeno dostatek energií pro pokrytí poptávky svých zákazníků.

Podrobný popis nových pravidel, a to, jaké možnosti se díky nim otevřou zákazníkům, najdete na tomto odkazu. To, jak bude moderní energetika vypadat v praxi, najdete například i na webu Ministerstva průmyslu a obchodu www.energiezamene.cz. 

Plný rozjezd ve 2. polovině roku

Advokát Pavel Doucha, partner advokátní kanceláře Doucha Šikola advokáti, k projednávané novele energetického zákona nazvané Lex OZE 3 v Poslanecké sněmovně řekl: "Naplno začal legislativní proces novely energetického zákona, která zavede akumulaci a agregaci flexibility do české energetiky. Je tedy celkem reálné, že by zákon mohl vstoupit v účinnost na začátku roku 2025. V případě agregace flexibility se však nic nemění na tom, že její plný rozjezd bude možný až v druhé polovině roku 2026 v návaznosti na náběh Elektroenergetického datového centra. Do té doby nelze vykonávat tzv. nezávislou agregaci a je vždy zapotřebí aby agregátor jednal v dohodě se subjektem zúčtování v daném odběrném místě. Případně agregátor a subjekt zúčtování musí být jedna osoba. Pokud jde o výkon činnosti ukládání elektřiny, tam je situace podstatně hůře odhadnutelná. Nestačí jen schválení zákona, musí být upraveny prováděcí předpisy tak, aby bylo možné získat licenci na ukládání a začít tuto činnost vykonávat. Zda se to stihne současně se schválením novely zákona zatím nevíme, ale zjišťujeme. Budeme vás o dalším vývoji určitě informovat."

(Zdroj: Hnutí DUHA, AKU-BAT CZ, MPO, Doucha Šikola advokáti)*

Domácnostem a firmám umožní novela lépe řídit svou výrobu a spotřebu elektřiny a díky tomu snižovat výdaje. Foto archiv/Město Litoměřice

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down