Pro příklad, jak využít energetický potenciál gastroodpadu a dalšího méně kvalitního bioodpadu z velkoměstské aglomerace a blízkého okolí, jsme se vypravili do Vídně. Tamější magistrát, respektive jeho oddělení pro odpadové hospodářství MA 48, provozuje již více než deset let bioplynovou stanici (BPS) Biogas Wien jako jediné zařízení svého druhu v rakouské metropoli.
Výtah z reportáže, která vyšel v časopise Energie 21 č. 1/2020.
Zpracování bioodpadu v rakouské metropoli na Dunaji je možné rozdělit na dva způsoby. Větší podíl suroviny, zhruba 100 000 tun ročně, se kompostuje. Pro tyto účely se zhodnocuje výhradně kvalitní rostlinný materiál, jako například zbytky z prořezů stromů a keřů nebo posekaná tráva. Takto vzniklý kompost má certifikát i pro využití v biologickém zemědělství.
Biologický odpad, který není vhodný pro kompostování, se sváží do BPS. Převažující složkou je gastroodpad, především z veřejných jídelen, restaurací, nemocnic a škol. Tento kašovitý materiál je velmi dobře zpracovatelný pro další využití v BPS. Stačí ho jen trochu rozmělnit.
Druhou a menší část vstupní suroviny pro BPS tvoří pevná rostlinná biomasa s vyšším podílem nečistot, například zbytky ze zeleninových trhů. K tomu přistupuje různorodý a méně kvalitní obsah z městských nádob na bioodpad a prošlé potraviny. Podle Geralda Gritznera, vedoucího vídeňské BPS, jsou kuchyňské odpady pro výrobu bioplynu z obou uvedených složek vhodnější.
BPS Vídeň je v provozu v pondělí až pátek od šesté ranní do páté odpoledne. Po „vytěžení“ bioplynu se digestát odčerpává a odstraní se z něj voda, kterou lze opětovně používat další dva až tři týdny. Pevný podíl končí v několik desítek metrů vzdálené spalovně – pro město je to ekonomicky výhodnější, něž využití jako hnojiva.
Bioplyn s obsahem metanu zhruba 64 % se dále čistí. Po kontrole kvality se plyn s 99% podílem metanu stlačuje na 70 barů a putuje do rozvodné sítě zemního plynu a k zákazníkům společnosti Wien Energie.
Ročně projde BPS zhruba 22 000 tun kuchyňského a dalšího bioodpadu, což přináší v konečném důsledku úsporu více než 3000 tun CO2. Roční produkce biometanu kolem 1 000 000 m3 stačí pro zásobování zhruba 900 domácností.
„Zušlechťování bioplynu na kvalitu biometanu je stále významnější a přináší řadu výhod. Těmi hlavními je náhrada zemního plynu z obnovitelných zdrojů a snížení uhlíkové stopy. O výstavbu bioplynové stanice jsme museli dlouho bojovat. Dnes je s jejím provozem každý spokojen,“ informoval Gerald Gritzner.
O tom, jak vídeňská BPS funguje, se mohou zájemci přesvědčit na vlastní oči. Stačí si na webové adrese https://www.wku.at najít příslušný kontakt a domluvit termín návštěvy s odborným výkladem.
Text a foto Jan Kroupa
Obrázky:
Bioplynová stanice Biogas Wien vyrobí každý rok z 22 000 tun bioodpadu zhruba 1 000 000 m3 biometanu, což postačuje pro zásobování zhruba 900 domácností
Vedoucí vídeňské BPS Gerald Gritzner u jednoduchého schématu znázorňující přeměnu odpadu na plyn
Zařízení zhodnocuje dvě základní složky: gastroodpad a méně kvalitní pevný bioodpad s různými příměsemi
V reaktoru se zdrží biomasa asi tři týdny. Poté digestát zbavený vody, kterou lze opětovně použít, končí v nedaleké spalovně
Bioplyn obsahující asi 64 % metanu se čistí až na kvalitu zemního plynu s 99 % CH4