Zájem o fotovoltaiku neklesá ani u domácností, ani u firem

Zájem o fotovoltaické elektrárny navzdory ekonomické a energetické krizi neustále narůstá.Hlavní motivací k pořízení fotovoltaické elektrárny je vidina úspor za energie – a to jak v residenčním, tak i v komerčním sektoru. Při současných cenách energií a správně dimenzovaném fotovoltaickém systému je možné uspořit až desetitisíce ročně u rodinných domů a vyšší statisíce u velkých firemních instalací.

Pokud o pořízení fotovoltaiky (FV) uvažuje firma, chce nejen šetřit provozní náklady, ale zajímá ji také doba návratnosti vynaložené investice. Zákazníci z komerčního sektoru jednají především obchodně – se zájmem pro společnost. Na straně druhé pak stojí majitelé rodinných domů, jejichž hlavní motivací k pořízení vlastní elektrárny je zejména úspora financí v rodinném rozpočtu a zvýšení nezávislosti na běžných dodavatelích elektrické energie. Mimo jiné řeší také vzhled panelů na střeše (dnešní trendy velí pořídit all black panely), což je u velkých firemních instalací zcela marginální záležitost.

Vesměs nezáleží na tom, jak bude střecha rodinného domu či logistické haly koncipována. Odborné instalující firmy by si měli poradit i se střechou orientovanou na sever – například navýšením počtu panelů. Samozřejmě je nejvhodnější střecha orientovaná na jih, kdy efektivita FVE dosahuje maxima. Například odklon střechy o 45° od čistého jihu na jihozápad či jihovýchod nám sníží roční výnos pouze o 5 %. Ani využití střechy orientované na východ a západ není tabu. Výnos se v těchto méně vyhovujících podmínkách sice snižuje až o 20 %, kompenzuje se však instalací systému většího rozsahu, tzn. s více solárními panely, a to platí i při orientaci na sever.

V podmínkách mírného pásu je ideální sklon panelu kolem 30°–35°, aby byl zajištěn optimální výkon. Správný sklon zastává také funkci samočistění, kdy prach, pyl či sníh snadněji sklouznou z povrchu.

Rovná či šikmá střecha?

Instalace na rovnou střechu je takřka ideální. Instalační společnost umístí panely díky konstrukci ve správném sklonu tak, aby FVE dosahovala největšího možného výkonu. Panely pak lze polohovat naležato nebo nastojato. Vždy je potřeba vzít v potaz povětrnostní podmínky či další vlivy, které by mohly celou konstrukci nepříznivě ovlivnit.

U šikmých střech je možné zatížení přibližně 22 kg/m². Lehká hliníková konstrukce společně s 20kilovým panelem nosnost střechy nijak neohrozí. U šikmých střech však chybí větší variabilita rozložení a možnost nastavení sklonu panelů.

Více se dočtete ve třetím vydání časopisu Energie 21.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down