V červnu 2013 se v Mnichově konal veletrh solárních technologií Intersolar Europe 2013. Německá firma Schüco International KG zde v rámci své divize New Energies předstaila především produkty pro rodinné domy a malé a středně velké podniky. Cílem bylo zdůraznit a výhody systémových řešení, která umožňují vyrábět a užívat energii vyrobenou ze slunce právě těmto skupinám uživatelů.
Firma Schüco International vždy přizpůsobuje produktové portfolio mů vývoji na trhu. Do budoucna se tak solární sortiment zaměří především na polykrystalické a monokrystalické fotovoltaické moduly, příslušné měniče a inovované montážní systémy.
Segment doplní jednotky pro řízení a uchovávání vyprodukované energie, tepelná čerpadla kompatibilní s fotovoltaickými systémy a termické kolektory se zásobníky a potřebnými montážními komponenty. Dá se téměř s jistotou říci, že tento sortiment věrně odráží trendy ve vývoji solárních zařízení pro menší a střední odběratele.
Uskladnění elektřiny
Z oblasti výrobků pro rodinné domy zde firma představila například Energy Manager, lithium-iontovou jednotku určenou k řízení a uchovávání vlastní energie, vyprodukované z fotovoltaických panelů. Zařízení bylo v minulém roce instalováno a několik měsíců testováno v rámci 14 domácností. Výsledkem je zjištění deklarující průměrné 60% využití vlastní vyprodukované elektrické energie, a to díky možnosti jejího uchování, energii lze čerpat nejen v době výroby, ale například i v noci. V průměrné domácnosti totiž dochází k pouze 30% využití energie paralelně v době, kdy je produkována. S možností uchování je tak využití energie až dvojnásobné.
Systémy na střechy
V nabídce pro malé a středně velké podniky byly i montážní systémy fotovoltaických modulů na ploché a průmyslové střechy. Zajímavé jsou například mobilní solární carporty. Ty lze nenáročně konstruovat individuálně dle požadavků zákazníka. Jejich role spočívá nejen v ochraně zaparkovaného prostředku, ale především v produkci elektrické energie využívané k dobití elektromotorů. Alternativou je čerpání energie v přilehlé budově či odprodej do veřejné sítě. Parkovací plocha je pět nebo šest metrů široká, pro dva nebo čtyři automobily, s výkonností od 4,3 kWp do 10,8 kWp (při 10° zkosením střechy).
Kombinované zdroje
S důrazem bylo upozorněno na benefity kombinovaného setu fotovoltaických modulů s tepelným čerpadlem. Moduly s účinností až 15,2 % z části pokrývají právě energii potřebnou pro chod vysoce výkonného tepelného čerpadla voda/vzduch. Tepelné čerpadlo, které je součástí setu, je vhodné pro nové i starší objekty. Zařízení, využívající tepla okolního vzduchu, má tichý chod, přitom dokáže pokrýt až 70 % energie potřebné pro zajištění teplé vody čtyřčlenné domácnosti. K tomu je dodáván ještě kompatibilní měnič a montážní systém.
Všechny tyto výrobky pomáhají vyššímu využití vlastní vyprodukované energie a snížení závislosti na veřejné síti. Přebytek vytvořené energie pak může být využit pro chod dalších přístrojů v domácnosti, případně ho lze prodat do sítě.
Kam směřuje vývoj
Pozitivní ekonomické i environmentální dopady správně zvoleného systémového řešení jsou dnes již zcela zřejmé: Sloučením solárních technologií s tepelným čerpadlem dochází k úsporám v rodinném či firemním rozpočtu, energie se spotřebovává v místě svého vzniku a veškeré energetické nároky jsou pokryty, naplánovány dlouhodobě. Nemluvě o pozitivních dopadech na životní prostředí v podobě snížení emisí oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů.
Obrázek: Zajímavou novinkou jsou mobilní solární carporty
JiT (Zdroj: Schüco International)
Celý článek je uveřejněn v čísle 3/13 časopisu Energie 21.