04.05.2024 | 05:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci mohou ukládat uhlík do půdy

K přechodu na regenerativní zemědělství má zemědělce mimo jiné motivovat i program dánské společnosti Agreena, která zhruba před rokem vstoupila na český trh. Společnost vyvinula mezinárodně akreditovaný program certifikace ukládání půdního uhlíku v Evropě.   

Regenerativní zemědělství, jeho jednotlivé prvky, se v praxi uplatňují poměrně často již řadu let. Jde zejména o minimální zpracování půdy, využití meziplodin a posklizňových zbytků, aplikace statkových hnojiv.

Dnes se zájem o regenerativní zemědělství projevuje zejména v zemích, kde je farmář vlastníkem půdy a jeho výměra je na spodní hranici českých farem. Typicky jde o země západní Evropy včetně Anglie a Polska a dále země, kde jsou výměry podniků násobně přesahující český průměr a chybí evropské dotace, jako je například Ukrajina.

České zemědělství je však také na vysoké úrovni a tuzemské podniky přístup k nejmodernějším technologiím a jejich efektivnímu využití. Řada firem je již potřebnou technologií vybavená, takže rozhodnutí pro změnu hospodaření mohou přijít rychle, zvláště díky měnícímu se okolnímu životnímu prostředí.

Pravidla ukládání uhlíku do půdy

Evropská unie vloni přijala pravidla, která definují parametry „uhlíkového zemědělství“.Podle těchto pravidel jsou to farmy, které hospodaří alespoň s nulovou uhlíkovou stopou a současně splňují další ekologické funkce, jako je zadržování vody v půdě, či podpora biodiverzity. Nařízení definuje činnosti, které v zemědělství vedou k ukládání uhlíku v půdě. Dále byla nastavena pravidla pro certifikaci a ověřování spolehlivosti systémů poskytovatelů, jako je například společnost Agreena.

Uhlíkové kredity ze zemědělství se obchodují na „volném uhlíkovém trhu“. Je to nová platforma, která se rozšiřuje spolu s definováním legislativního prostředí. Definuje se skupina zájemců o uhlíkové kredity, zprostředkovatelské a obchodní firmy i farmáři využívají nové příležitosti finančních zdrojů.

Za rok působení na českém trhu lze pozorovat postupně se zvyšující zájem zemědělců o Agreena program. Zástupci firma doporučují, aby zemědělci formality spojené se vstupem do programu nenechávali na poslední chvíli, abychom předešli stresu ke konci upisovacího období, to je do letošního 30. června 2024. Dnes je již evidováno několik desítek podniků s výměrou několika stovek tisíc hektarů.

JiT (Zdroj: Zemědělec)

Zemědělci šetrnějším hospodařením odstraňují uhlík z atmosféry a ukládají jej do půdy. Foto archiv/E 21

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down