Jedním ze základních stavebních kamenů pro zajištění stability elektrizační soustavy jsou služby výkonové rovnováhy (SVR). Energetické projekty od společnosti Zeppelin CZ poskytující SVR pomáhají již několik let držet blackout v ofsajdu. Využijte možnosti zajímavě investovat a připojte se.
Energetika v České republice prochází zcela zásadní transformací. Výroba elektrické energie je intenzivně přesouvána z konvenčních centralizovaných zdrojů směrem k těm lokálním a výrobnám využívajícím obnovitelnou energii. Udržení systému a zajištění stability elektrizační soustavy tak přináší nové výzvy, a tím i příležitosti. Jednou ze zásadních změn je postupný přesun výkonové rezervy pro zajištění služby SVR z centralizovaných zdrojů směrem k lokálním výrobnám, které umožňují snadné řízení svého výkonu.
V energetickém slovníku se navíc objevil nový pojem – tzv. obchodní flexibilita. Fakticky se jedná o možnost řízení zdroje elektrické energie v závislosti na aktuální ceně této komodity na krátkodobých trzích. Vhodnou kombinací provozu flexibilního zdroje či spotřebiče v rámci obchodní flexibility a SVR lze dosáhnout významného zkrácení doby návratnosti energetických projektů.
Společnost Zeppelin CZ nabízí ve svém portfoliu řadu zařízení vhodných pro realizaci projektů zaměřených na poskytování flexibility vůči elektrizační soustavě. Je připravena nabídnout komplexní řešení nových projektů, ale také vhodné doplnění stávajících pro zajištění maximalizace výnosů.
Disponibilita, flexibilita, monitoring – to jsou základní společné jmenovatele moderních zdrojů. Díky dlouholetým zkušenostem a servisu na špičkové úrovni zajišťuje Zeppelin CZ disponibilitu zařízení na maximální úrovni.
Zdroj s dieselovým motorem je schopný velice rychle reagovat na požadavek startu a změny svého výkonu. Technologie je tedy velmi snadno využitelná v rámci projektů poskytujících SVR či obchodní flexibilitu.
Dalším benefitem zařízení je jeho využití pro zálohované napájení – jinými slovy v případě normálního provozu poskytuje placené služby vůči síti, v případě výpadku zajišťuje napětí v zálohované budově či areálu.
Kombinovaná výroba elektřiny je neodmyslitelným prvkem moderní energetiky. Energie paliva je přeměňována na elektrickou a současně tepelnou energii. Zařízení je tak schopno dosahovat vysoké účinnosti – běžně přes 90 %.
Kogenerační jednotku lze snadno začlenit do systému SVR a citelně zlepšit ekonomiku provozu. Společnost Zeppelin CZ má na svém kontě řadu realizací kogeneračních jednotek a současně zajišťuje servis těchto zařízení.
Spotřebič nebo zdroj elektřiny? Bateriové úložiště je fakticky nejflexibilnějším zařízením pro poskytování služeb výkonové rovnováhy či obchodní flexibility. Ve chvíli, kdy je v síti přebytek výkonu či možnost nakoupit levnou energii, chová se baterie jako spotřebič.
Uloženou energii poté poskytne zpět vůči soustavě ve chvíli, kdy je výkonu naopak nedostatek. Bateriová úložiště lze využít pro samostatné projekty. Jsou ale také skvělým doplňkem pro další technologie jako kogenerační jednotky.
V elektrizační soustavě jsou i situace, kdy je výrazný přebytek výkonu a pro zajištění stability je nutné energii spotřebovat. V takové chvíli přichází na scénu odporová zátěž, která v podobné situaci dokáže odebrat požadovaný výkon z distribuční soustavy.
Pro projekty s instalovanými zdroji elektřiny – například diesel generátory – se jedná o vhodný doplněk pro možnost poskytování kladného i záporného regulačního výkonu.
Společnost Zeppelin CZ nabízí nepřetržitý monitoring provozních stavů a sběr dat dodávaných energetických systémů (ZEMON). Tento vzdálený dohled a přístup k zařízením je k dispozici odkudkoli a v reálném čase prostřednictvím webového rozhraní. Když všichni spí, ZEMPON bdí…
Tento monitoring mohou zákazníci využít například pro plánování pravidelné údržby či pro sledování a nastavení ideálních provozních parametrů. Současně je však cenným nástrojem pro odhalování příčiny případné poruchy. Díky tomu může Zeppelin CZ svým klientům šetřit čas i peníze.
Zeppelin CZ, foto a schéma archiv společnosti
(Příspěvek vyšel v Energii 21, č. 1/2025)*