Věta, že nejlepší energie v domě je ta, která se nespotřebuje, se již téměř stala frází. Ale to nic neubírá na její pravdivosti. Efektivní spotřeba energií a směřování k soběstačnosti získává na důležitosti i v souvislosti s krizí na Ukrajině a možném ohrožení dodávek z Ruska.
Nadnárodní společnosti si význam energetických úspor ve stavebnictví dobře uvědomují a realizují stavby a technologie, které tyto požadavky naplňují.
Energeticky úsporné konstrukce se stále více uplatňují při stavbě velkých kancelářských komplexů i běžných bytových a rodinných domů. Svědčí o tom tři příklady z Evropy.
Prvním je kancelářská budova energetické firmy Statoil ASA, vyniká nadčasovým designem, flexibilní strukturou i environmentálně ohleduplným konceptem.
Druhým příkldem je centrála společnosti Schneider Electric v Paříži, je v současnosti pravděpodobně nejekologičtější budovou světa. Jako první totiž získala nejvyšší ohodnocení „Outstanding“ mezinárodní komisí udělující certifikát BREEAM.
Třetím příkladeem je stavební systém pro výstavbu pasivních a nízkoenergetických staveb a nástaveb s názvem Lindab Construline.*
Celý článek vyšel v časopise Energie 21 číslo 3/2014.
Autor: Pavel Grozman (Zdroje: Schüco, Schneider Electric a Lindab)
Obrázek: Kancelářská budova Statoil ASA. Foto archiv/Schüco