Eva Weightman se věnuje problematice obchodování s emisemi mnoho let. V současnosti se v organizaci IETA zaměřuje na kompenzaci a snižování emisí oxidu uhličitého v mezinárodním civilním letectví (CORSIA). V minulosti pracovala v Londýně pro EEA Fund Management, společnost, která spravuje fond investující do emisních kreditů. Bohaté zkušenosti získala také prací pro Ministerstvo životního prostředí ČR, kde se podílela na přípravě České republiky na obchodování s emisemi v EU ETS.
Jak Eva Weightman nahlíží na aktuální situaci emisního obchodování? Na to se jí zeptala Kateřina Krajňák, organizátorka odborných konferencí v B.I.D. services.
Jak vnímáte současné nastavení systému EU ETS?
EU ETS je v současné době stále největší systém obchodování s emisemi, který pokrývá okolo 2 Gt CO2. Přes veškerou kritiku se Evropské komisi ve spolupráci s členskými státy podařilo vytvořit systém, který nastavil cenu uhlíku, jež v mnoha zemích nikdy předtím neexistovala. Pro mnohé účastníky představoval systém EU ETS zcela nový pohled na oceňování CO2 jako externality, která do té doby nebyla brána v potaz. Některé aspekty tohoto mladého trhu nebyly nastaveny ideálně a ekonomická krize přispěla k přebytku povolenek v systému, ale pokud bychom chtěli navrhnout od stolu perfektní systém, tak u toho stolu sedíme dodnes. Nedávno přijaté reformy EU ETS jsou krokem správným směrem.
Co se může stát po vystoupení Velké Británie z EU?
Vláda Velké Británie vydala již několik informací pro firmy, které jsou součástí EU ETS, co nastane, pokud dojde k tvrdému brexitu. V současné chvíli (a je třeba podotknout, že situace se již několikrát změnila a Velká Británie se nyní připravuje na volby) je pokyn takový, že v případě tvrdého brexitu bude na všechna zařízení kromě leteckých společností uvalena uhlíková daň.
Prezident Trump nedávno oznámil odstoupení USA od Pařížské klimatické dohody. Jaký postoj k tomu zaujímá Velká Británie?
Problematika změny klimatu je vládou Velké Británie brána velmi vážně. Předchozí premiérka Mayová ke konci svého působení v Downing Street v rychlosti schválila klimatickou legislativu, která zavazuje Velkou Británii k bezuhlíkové ekonomice do roku 2050. Navíc příští konference smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu bude probíhat právě ve Velké Británii.*
Připravila: Kateřina Krajňák, B.I.D. services, s. r. o., foto archiv/CGTN.com a B.I.D. services
Obchodování s emisemi se věnovala konference 29. Emission Trading, dne 26. 11. 2019