10.04.2022 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komora podporuje využití bioplynu

V rámci výstavy Biomasa se v Brně uskutečnil 31. sněm Agrární komory ČR. Členy komory jsou hlavně větší podniky, které vznikly na platformě zemědělských družstev a státních statků. Účastníci sněmu vyslovili i požadavek,  aby se posunuly termíny plnění cílů Zelené dohody pro Evropu, zejména pro snižování použití pesticidů a minerálních hnojiv. Stát by naopak měl lépe využít potenciál zemědělství při snížení závislosti na dovozu plynu a ropy z Ruska, například podporou výroby biometanu v bioplynových stanicích. 

Podle viceprezidenta Agrární komory Leoše Říhy není možné při klesající produkci, nedostatku hnojiv a růstu cen na světových trzích po zemědělcích požadovat, aby například již od roku 2023 uváděli část orné půdy do klidu. „Environmentální požadavky lze totiž naplnit i jinak,“ řekl na sněmu Leoš Říha.

Předseda zemědělského výboru sněmovny Michal Kučera požadoval, aby zemědělství a potravinářství bylo zařazeno do energeticky náročných oborů, které budou mít nárok na kompenzace Ministerstva průmyslu a obchodu. Stát by podle komory měl podporovat jen aktivní zemědělce, ale také využít zemědělství ke zvýšení nezávislosti na dovozu ruského plynu a ropy. „Velký potenciál mají například bioplynové stanice, které navazují na zemědělské provozy a vyrábí buď obnovitelnou elektřinu a teplo, nebo po vyčištění biometan, který nahrazuje zemní plyn,“ konstatoval Leoš Říha.

Situaci na zemědělských trzích EU v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu a balíček Fit for 55 řešili počátkem dubna i ministři zemědělství EU na zasedání Rady ministrů v Lucemburku. Ministr zemědělství ČR Zdeněk Nekula po zasedání sdělil, že podle názoru všech členských států je nutné zajistit dostatek potravin a fungování vnitřního trhu hlavně ve spolupráci celé unie. Nehrozí nám nedostatek potravin, válka ale evropské zemědělské trhy zasáhla.

Při diskuzi o balíčku Fit for 55 řešili ministři i systém vykazování emisí skleníkových plynů při využívání půdy, lesnictví a zemědělství (tzv. nařízení LULUCF). Záměrem je stanovit cíl EU ve snižování množství emisí do roku 2030, který bude rozdělen mezi jednotlivé členské státy. Evropská komise navrhuje, aby zemědělství a lesnictví byly klimaticky neutrální už od roku 2035 a aby ukládaly více uhlíku, než kolik budou uvolňovat. Tím by se měly vyrovnávat emise například z energetiky a dopravy. Fit for 55 má nyní snížit emise skleníkových plynů v EU o 55 % do roku 2030 oproti roku 1990.*

(Zdroj: MZE a týdeník Zemědělec)

Foto archiv/EFG Rapotín

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down