Západní Evropu decimuje vlna veder, která způsobuje množství požárů od Portugalska až po Francii, ohrožuje zdraví obyvatel, zvířata, ničí samotnou krajinu. Na letištích nemohou přistávat letadla, v důsledku horka hoří i v samotném Londýně. I u nás v ČR jsou extrémní teploty.
Dalo by se říci, že “je přece vedro, protože je léto”. Takové tvrzení ale současnou situaci nepopisuje dostatečně. Vedra v letním období bývala vždy, ale nedosahovala tak extrémních teplot. Vždyť včerejší teplotní rekord v Británii překonal ten původní o celých 1,5 °C. Ještě před 100 lety byly letní teploty nad 30 °C v Čechách považovány za extrém. Počet dnů s tropickými teplotami v ČR dlouhodobě roste.
Tím, co prohlubuje vlny veder a stále posouvá teplotní rekordy do vyšších hodnot, je klimatická změna. Spalování fosilních paliv zvyšuje průměrnou globální teplotu a přináší častější projevy extrémního počasí. V důsledku změny klimatu způsobené člověkem je dnes intenzita a pravděpodobnost výskytu vyšší u každé vlny veder, k níž ve světě dojde.
Co s tím? Řešení klimatické změny, kvůli které jsou vlny veder mnohem extrémnější, nebude jednoduché. Je ve své podstatě ale snadné – stačí nahradit fosilní paliva obnovitelnými zdroji. Každý z nás můžeme udělat pro takové řešení spoustu kroků, ty zásadní jsou ovšem změny systémové. Připojte se proto k petici, která vyzývá české politiky, aby začali urychleně klimatickou krizi řešit.
Tento půlrok jsou čeští politici navíc ve skvělé pozici a mohou řešení klimatické krize posunout nejen u nás v ČR, ale v celé EU. Česká republika právě předsedá Radě EU. Největším tématem je kromě energetické krize a válce na Ukrajině hlasování o dlouhodobé vizi EU, dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050 a plánu, jak snížit emise skleníkových plynů o 55 % do roku 2030. (Oproti roku 1990.)
Co by měli politici dělat a co je součástí naší výzvy?
- Začít pečovat o naši krajinu, aby se mohla přizpůsobit změnám klimatu, kterým se již nedokážeme vyhnout. Jde především o zadržování vody, podporu biodiverzity. Nesmíme zapomínat ani na města.
- Potřebujeme opravdu rychle začít nahrazovat energii z ropy, zemního plynu a uhlí energií ze slunce a větru. Ano, nepůjde vše nahradit ze dne na den, ale potřebné technologie máme k dispozici a transformace potřebuje rychle “nakopnout” kupředu.
- Je klíčové myslet nejen na klimatická rizika, ale i rizika sociální. Nikdo z nás nechce opakovat 90. léta, kdy jsme sice snižovali emise, ale za velmi vysokou cenu. Nebo “solární” boom po roce 2009, kdy jsme jako společnost kvůli špatně nastaveným zákonům financovali pár baronů.
- Potřebujeme začít spolupracovat na evropské úrovni. Je totiž jasné, že žádný evropský stát není schopen zajistit svou vlastní energetickou bezpečnost. O ní můžeme uvažovat nikoli na národní rovině, ale na té evropské.
- Potřebujeme zvládnout následující zimu. Nebude to snadné, ale pokud budeme spolupracovat a myslet na sociální dopady, můžeme to zvládnout.
Podpořte proto výzvu českým politikům, aby začali odpovědně řešit klimatickou krizi!*
Chci se připojit k výzvě českým politikům
(Zdroj: Greenpeace)
Foto archiv/Ekolist