Geotermální energie je plnohodnotným zdrojem energie, který by mohl v budoucnosti nahrazovat zemní plyn a uhlí využívané v malých soustavách dálkového vytápění a chlazení. Z pohledu nejrychleji naplnitelného tržního potenciálu je zcela jednoznačně nejperspektivnější technologie mělké geotermální energie využívající soustavy vrtů a tepelných čerpadel. Z pohledu technického potenciálu existují ještě větší možnosti využívání hluboké geotermální energie (GTE).
Potenciál geotermální energetiky se v Česku pohybuje na úrovni evropského průměru. Čili je dostatečný, aby z významné části nahradil fosilní paliva využívaná pro vytápění, resp. chlazení. Mezi hlavní přínosy geotermálního vytápění a chlazení patří zajištění lokálního, výkonného a flexibilního obnovitelného zdroje energie, diverzifikace energetického mixu a ochrana proti měnícím se a rostoucím cenám fosilních paliv. „Významným aspektem mělké geotermální energie je pak také schopnost zároveň generovat chlad, jehož potřeba neustále roste a podle některých odhadů již v roce 2050 by měla spotřebovaná energie na chlazení převýšit spotřebu energie na vytápění,” dodal Antonín Tym, člen předsednictva České geotermální asociace. Podle něj by již v roce 2050 měla spotřebovaná energie na chlazení převýšit spotřebu energie na vytápění” dodal Tym.
Studie Země má energie na rozdávání – proč ji využíváme tak málo a jak to změnit? se zaměřuje na tzv. komerční využití geotermální energie a nezabývá se jejím využíváním pro individuální potřeby jednotlivých domácností. Je jedním z výstupů projektu analyzujícího potenciál geotermální energie v ČR a vytvořil ji autorský kolektiv složený z vědců - geologů, expertů Geotermální asociace, Asociace pro využívání tepelných čerpadel, České geologické služby (ČGS), Geofyzikálního ústavu AV ČR a Komory obnovitelných zdrojů energie (KOZE). V rámci tohoto projektu vznikly především mapy potenciálu geotermální energie. Zpracování stovek hlubinných vrtů, modelování podzemních podmínek a příprava dalších podkladů trvaly tři roky. Projekt podpořila Technologická agentura ČR v rámci programu THÉTA celkovou částkou Kč 6,6 mil. Kč. Mapovou aplikaci mapovou aplikaci najdete na: www.geology.cz/teplozeme.
Více si můžete přečíst ve čtvrtém čísle v časopise Energie 21.*
/ev/