15.06.2024 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Adaptabilní systémy skladování energie

Společnost Eaton, která se zabývá inteligentním řízením energie, oznámila svou účast ve výzkumném a inovačním projektu Evropské unie s názvem BIG LEAP. Jeho stěžejní iniciativou je program Horizon Europe, který potrvá tři a půl roku a jehož cílem je zvýšit účinnost, spolehlivost a kompatibilitu skladování energie pomocí baterií druhého životního cyklu z různých elektrických vozidel.

Modulární způsoby akumulace

Konsorcium BIG LEAP navrhne a zvaliduje systém správy baterií (Battery Management System – BMS) s otevřeným zdrojovým kódem, který zlepší interoperabilitu mezi různými druhy baterií jak z chemického, tak architektonického hlediska.

V plánu je rovněž vývoj flexibilního systému skladování energie, který podporuje integraci BMS a rozšiřuje potenciální aplikace baterií druhé životnosti díky modulární a škálovatelné konstrukci. Vedle posílení stávajících hodnotových řetězců pomocí lépe adaptabilních baterií druhé životnosti je cílem projektu také vyvinout standardizovaný proces renovace baterií, který bude rychlejší a nákladově efektivnější.

 Systém pro komerční budovy

Tým v Evropském inovačním centru Eaton (EEIC) vyvine a předvede modulární systém skladování energie o kapacitě 500 kilowatthodin využívající baterie druhé životnosti a ukáže, jakým způsobem lze jeho prostřednictvím snížit spotřebu energie a náklady v komerčních budovách. Tým společnosti Eaton rovněž poskytne podporu při definování a návrhu systému BMS kompatibilního s různými typy baterií.

Jedno z center je také v Praze

Konsorcium, vedené bruselským výzkumným a inovačním centrem pro zelené technologie, sdružuje 16 akademických a průmyslových partnerů z Evropy, Indie a Maroka. Patří mezi ně společnosti EDF, TATA Power a Technické výzkumné centrum VTT, jakož i další přední inovátoři v oblasti bateriových úložišť a systémů řízení spotřeby energie. Účast společnosti Eaton v projektu je řízena týmem Eaton Research Labs (ERL) v Praze v úzké spolupráci s firemní divizí Energy Transition, Digital and Services.

Během příštích 12 měsíců se tým ERL zaměří na definování požadavků na hardware a software, výběr dodavatelů a vývoj use case pro integraci baterií druhé životnosti do demonstračního systému EEIC. S partnery projektu též sladí vývoj BMS a optimalizovaný přístup k renovaci baterií.

JiT (Zdroj: Eaton)

Evropské inovačním centrum( EEIC) vyvine a předvede modulární systém skladování energie. Foto archiv/Eaton

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down