07.05.2022 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrovoltaiku zatím brzdí legislativa

Pro rozšíření agrovoltaiky, která kombinuje zemědělskou a energetickou výrobu, je v Česku potřeba změna legislativy. Současná úprava vyžaduje k instalaci fotovoltaických elektráren vyjmout půdu ze zemědělského fondu. O tématu nedávno jednala i sdružení Aliance pro energetickou soběstačnost, Agrární komora ČR, Ovocnářská unie ČR a Zelinářská unie Čech a Moravy.

Aktuální právní stav je podle dotyčných sdružení nepřehledná. Stát sice počítá s podporou i pro agrovoltaiku formou investičních dotací z Modernizačního fondu, současně však nelze projekty agrovoltaiky realizovat kvůli chybějícímu vymezení v zákoně. Podle zákona musí zájemce nejdřív požádat o odnětí půdy ze zemědělského fondu, aby mohl instalaci umístit, stejně jako v případě obyčejné pozemní fotovoltaiky. Reálně tak nemají zemědělci důvod o agrovoltaice uvažovat, neboť by přišli o svůj hlavní zdroj obživy, tvrdí svazy.

„Aliance pro energetickou soběstačnost bývalou vládu opakovaně vyzývala, aby zákon opravila. Také české zemědělství je třeba připravit na dopady klimatické změny, a právě zkušenosti s agrovoltaikou ze zahraničí ukazují, že částečné zastínění chrání plodiny před letními horky nebo přívalovými dešti. Navíc nedává smysl, když stát sice nabízí dotační podporu pro vznik takových projektů, ale současně má zákony, které to neumožňují,“ řekl její analytik Martin Abel.

Spojení fotovoltaiky se zemědělstvím je možné a již několik let se postupně rozvíjí ve Francii, Nizozemsku a Německu. Řada tamních projektů podle organizací ukazuje, že lze vyrábět čistou energii i na zemědělských plochách bez ztráty jejich hlavní funkce, tedy produkce potravin. Solární panely lze umístit například jako ochranu před povětrnostními vlivy nad jablečné sady, vinice nebo plantáže malin. Svislé instalace fotovoltaických modulů zase mohou fungovat jako větrolamy.

Zemědělci podle svazů jsou a budou jednou z profesí nejvíce zasažených změnou klimatu. Rostoucí ceny energií navíc podle nich zastihly zemědělce v době, kdy jsou jejich výnosy už pod tak velkým tlakem extrémního počasí, nedostatku pracovních sil a rostoucích cen půdy.

„Primární úlohou zemědělců je vyrábět potraviny a agrovoltaika jim může pomoci tuto úlohu plnit v tom, že jim umožní zemědělské pozemky využít jak pro výrobu potravin, tak pro udržitelnou produkci elektrické energie. Současně agrovoltaika může přispět ke snížení závislosti zemědělských podnikatelů na volatilních tržních cenách elektrické energie,“ prohlásil prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Přední zemědělské svazy společně s Aliancí pro energetickou soběstačnost tvrdí, že jsou připraveny nabídnout vládě své zkušenosti z praxe a pomoci při formulaci požadavků na změny legislativy, které podobně jako ve Francii nebo v Německu agrovoltaiku umožňují.

(Zdroj: Týdeník Zemědělec)*

Foto archiv/Solární novinky

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down