12.07.2021 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Akumulace je součástí provozní budovy

Akumulační systémy se stávají součástí provozních budov výrobních závodů, zejména když je zde umístěna i fotovoltaická elektrárna. Zkušenosti z tuzemska i zahraničí ukazují, že decentralizovaná výroba elektřiny ve spojení s její akumulací má potenciál výrazně snížit spotřebu a zvýšit energetickou nezávislost provozovatele. S rostoucí kapacitou bateriových stanic a rostoucími nároky na stabilitu a kvalitu dodávek elektrické energie se na trhu objevují systémy určené pro výrobní, administrativní a obchodní centra a podobné objekty.

Výtah z článku, který vyšel v časopise Energie 21 č. 3/2021.

Výrobní závody hledají řešení na klíč, které jim nabídne spolehlivé technologie vytvářející zdroj energie pro široké spektrum aplikací.  Zejména pro automatizované stroje a robotická pracoviště může být velký problém kolísající kvalita a stabilita sítě – mikrovýpadky, přepětí, podpětí či změny frekvence. Reakcí na tyto požadavky je například řešení od firmy AERS, s. r. o., která je součástí holdingu Fenix Group.

S myšlenkou využití velkokapacitní baterie ve výrobním závodě přišel majitel společnosti Fenix Group Ing. Cyril Svozil a jeho zadání bylo od počátku jasné – využít dobré zkušenosti z instalace bateriového úložiště v provozu nového administrativního centra společnosti Fenix Trading v Jeseníku a vyzkoušet v pilotním projektu spolehlivost a ekonomickou návratnost velkokapacitní průmyslové baterie od společnosti AERS.

Díky spolupráci investora a týmu firmy AERS vznikla první špičkovací akumulační stanice, která funguje od roku 2018 ve výrobním závodě firmy Fenix, s. r. o., v Jeseníku. Technologie akumulace energie využívá velkokapacitní bateriové energetické úložiště a dynamicky řízené výkonové střídače DC/AC ve 4Q režimu, které zajišťují řízený všesměrový tok energie. Technologie je navržena tak, aby umožňovala modulární dimenzování i pro jiné cílové aplikace.

Spolehlivost a výsledky, kterých stanice v Jeseníku dosahuje, otevírají dodavateli baterií dveře pro další projekty. Akumulační stanice od společnosti AERS se tak stala součástí dodávky fotovoltaické elektrárny o výkonu 200 kWp, kterou pro Strojírny Rumburk, s. r. o., realizovala od podzimu 2019 v roli generálního dodavatele plzeňská společnost Matru, spol. s r. o. Špičkovací stanice funguje jako systémová záloha výrobního areálu Strojíren Rumburk, přičemž přechod do ostrovního režimu při výpadku sítě zajistí asi do 10 ms.

Red (Zdroj: Fenix Group) 

Obrázky:

Pro Strojírny Rumburk byla akumulační stanice součástí dodávky fotovoltaické elektrárny o výkonu 200 kWp

Podle vyjádření majitele strojíren v Rumburku plní velkokapacitní úložiště SAS všechna očekávání*

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down