04.02.2022 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Akvizice teplárny na biomasu

Energetická skupina UCED dokončila akvizici společnosti EC Biowatt, a. s., jedné z největších tepláren na biomasu v Česku. Nově vlastní ekologický provoz se dvěma biobloky v průmyslovém areálu ČKD Kutná Hora, a. s. UCED díky akvizici zvýší ročně objem distribuované elektřiny o hodnotu přesahující 56 GWh a distribuce tepla naroste o více než 100 TJ.

Teplárna na biomasu společnosti EC Biowatt, a. s., vyrábí energii bezodpadovou technologií, která nezatěžuje životní prostředí. Získaná energie je navíc v porovnání s plynem, zejména v poslední době, dramaticky výhodnější. Palivem energetického zdroje jsou kromě obilné a řepkové slámy cíleně pěstované energetické plodiny ve formě standardizovaných balíků od zemědělců z okolí. Výsledný certifikovaný produkt „popelák“ je hojně využíván jako velmi kvalitní hnojivo.

„V areálu v Kutné Hoře už provozujeme vlastní lokální distribuční soustavu. Začleněním teplárny do našeho portfolia pokračujeme v posilování své pozice jednoho z významných distributorů energie v Česku,“ říká Richard Holešinský, investiční ředitel UCED. Provoz má tepelný výkon 23,5 MW. Elektřinu a teplo získává kombinovanou formou z obilné a řepkové slámy. „Areál v Kutné Hoře chceme dále rozvíjet. V druhé polovině roku 2022 plánujeme spuštění elektrokotle. Uvažujeme také o začlenění kogeneračních jednotek, fotovoltaiky i bateriových systémů,“ doplňuje Holešinský.
UCED touto akvizicí zároveň upevňuje své postavení v oblasti decentrální energetiky. „Jdeme cestou automatizované moderní výroby. Kutnohorská teplárna bude zapojena do našeho technického i obchodního dispečinku. Ten nám zajistí dálkové řízení provozu i optimalizaci výroby. Do tohoto systému jsou postupně zapojovány další distribuční soustavy UCED. Začleněna do něj bude i naše první virtuální elektrárna, kterou dokončujeme,“ vysvětluje Richard Holešinský.

Skupina UCED je již v současnosti jedním z největších distributorů elektřiny v Česku. Zásobuje energií více než šest tisíc stálých odběratelů, mezi nimiž jsou průmyslové podniky, logistická centra, administrativní budovy, ale také rezidenční čtvrti. Počet odběratelů chce firma v příštích letech zdvojnásobit. Přitom pracuje na vlastním řešení, které se přizpůsobuje výzvám Energetiky 4.0. UCED je součástí investiční skupiny CREDITAS, která se zaměřuje především na dlouhodobé investice v konzervativních odvětvích.*

Ašr (Zdroj: UCED)

Foto archiv/UCED

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down