18.11.2020 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bateriové úložiště pro strojírenský závod

Akumulační stanice od společnosti AERS, s. r. o., je součástí dodávky fotovoltaické elektrárny o výkonu 200 kWp, kterou pro Strojírny Rumburk, s. r. o., realizovala od podzimu 2019 v roli generálního dodavatele plzeňská společnost Matru, spol. s r. o.
Strojírny Rumburk dodávají svým obchodním partnerům technologicky velmi náročné strojírenské zakázky, a to jak kusové, tak i malo- a velkosériové.

Výtah z článku, který vyšel v časopise Energie 21 č. 5/2020.

V loňském roce vypsaly Strojírny Rumburk veřejnou zakázku na dodávku (včetně montáže a instalace) fotovoltaického systému (FVE) o výkonu min. 210,1 kWp s akumulací o kapacitě 200 kWh na pěti objektech areálu strojíren. Součástí dodávky měly být i velkokapacitní baterie, inteligentní řízení fotovoltaického systému (FVE) a zajištění oprávnění pro výrobu elektrické energie (licenci) u Energetického regulačního úřadu.

Generálním dodavatelem projektu fotovoltaické elektrárny a bateriového úložiště byla společnost Matru, s. r. o., která se specializuje na dodávku a montáž systémů s komplexním řešením energetických potřeb firem a domácností. Subdodávku bateriového úložiště typu SAS zajistila společnost AERS, s. r. o. Smlouva o dílo byla podepsána v říjnu 2019 a montáž samotného bateriového úložiště SAS probíhala v březnu 2020.

Ekonomická návratnost investice byla vypočtena na základě očekávané úspory odebírané elektrické energie a snížení rezervované kapacity sítě. Velkou roli také hraje očekávané odstranění mikrovýpadků ze sítě, které ovlivňují výrobu.

Ing. Cyril Svozil jr., ředitel společnosti AERS, s. r. o., k dodávce špičkovací stanice řekl: „Špičkovací stanice SAS od naší firmy v sobě standardně zahrnuje všechny výše uvedené funkce a tím je na tuzemském trhu jedinečná. V krátké době je to tedy již druhé uplatnění velkokapacitního akumulačního uložiště AERS v oblasti průmyslové výroby. Díky tomu se naše společnost zařadila mezi největší tuzemské dodavatele velkokapacitních bateriových systémů.“

Ing. Ladislav Brada, jednatel Strojíren Rumburk, uvedl: „Stanice AERS umí jak spolupracovat s fotovoltaickou elektrárnou a akumulovat energii či zacházet s přebytky, tak i vykrývat mikrovýpadky nebo nižší kvalitu dodávek elektrické energie. Cílem je mít kapacitu baterií téměř jeden megawatt.“

Ing. Aleš Maškovský z firmy Matru vysvětlil hlavní důvody, pro které velkokapacitní bateriovou stanici od společnosti AERS pro tento projekt doporučil: „Na trhu za danou cenu zatím nic podobného neexistuje. Výhodou je i skutečnost, že to je český systém, který se dá snadno rozšíři.“

Red (Zdroj: AERS, s. r. o.)

Obrázky:

Strojírny Rumburk uskutečnily projekt fotovoltaického systému s akumulací

Stanice SAS funguje jako systémová záloha výrobního areálu strojíren

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down