27.11.2022 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bezemisní a se solárními panely

Všechny novostavby v Evropské unii budou od roku 2030 povinně bezemisní, nové úřední budovy tuto podmínku musí splnit už o dva roky dříve. Na všech nových domech bude také od konce roku 2029 povinné umístění solárních panelů, jejichž instalaci musí nové nerezidenční budovy umožňovat od konce roku 2026. Shodli se na tom v úterý ministři energetiky členských zemí. Již existující budovy by měly být na bezemisní transformovány do roku 2050.

Ministři schválili společný přístup k pravidlům omezujícím energetickou náročnost budov. O jejich konečné podobě budou státy jednat s Evropským parlamentem.

Země EU se pod vedením českého předsednictví v současnosti snaží dohodnout podobu bezprecedentního klimatického balíčku označovaného jako Fit for 55, který má zajistit splnění nových emisních cílů k roku 2030. Provoz budov je jeho součástí. V Evropě totiž spotřebuje přibližně 40 procent energie a způsobuje více než třetinu celkové produkce skleníkových plynů související s energetikou.

Proto bylo podle českého ministra průmyslu Jozefa Síkely (STAN) důležité shodnout se na nové podobě směrnice zpřísňující podmínky pro energetický provoz budov, která je součástí zmíněné sady norem.

„Dohoda také pomůže lidem podstatně ušetřit na energiích. Lepší a energeticky méně náročné budovy zvýší kvalitu života obyvatel a zároveň zlevní jejich účty za energie,“ uvedl Síkela, který jednání unijních kolegů řídil.

Zdroj: ČTK

Foto archiv/Shutterstock

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down