28.07.2022 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bezemisní alternativou jsou také e-paliva

V rámci balíčku nazvaného „Fit for 55“ se ministři životního prostředí zemí EU nedávno shodli na několika výjimkách, které by umožnily pokračování spalovacích motorů i po roce 2035. Předpokladem je využití bezemisních alternativních paliv, tj. syntetické náhrady benzínu či nafty, ale i plynů z obnovitelných zdrojů. Biometan (bioCNG), bioLPG či obnovitelný dimethylether (rDME) mají navíc uplatnění nejen v dopravě.

Pokud v aktuální verzi balíčku Fit for 55 zůstane možnost prodávat po roce 2035 také auta se spalovacím motorem, novým pilířem pohonu spalovacích motorů po roce 2030 se mohou stát i syntetická paliva z CO2 a vodíku, tedy e-benzin či e-nafta. „To znamená zachytávání CO2 z atmosféry, výrobu vodíku z OZE a konverzi syntézními procesy na uhlovodíky. To vše ale jen za předpokladu, že nebude zakázán prodej spalovacích motorů,“ popisuje Václav Loula, tiskový mluvčí České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu.

Například společnosti Porsche a Siemens už staví továrnu na e-paliva v Chile. Letos plánují takto vyrobit prvních 130 tisíc litrů CO2 neutrálního paliva.

Potenciál zelených plynů zdaleka není jen v dopravě. Kupříkladu společnost GasNet začala jako první distributor v ČR vtláčet do své sítě na konci roku 2019 biometan. V budoucnu se přitom počítá s přechodem ze zemního plynu na vodík. Technicky je síť GasNet už dnes připravena na 20% příměs vodíku. Výkonný ředitel České asociace LPG Ivan Indráček připomíná, že na český trh se již dodává rovněž bioLPG.

Výhoda obnovitelných plynů i e-paliv tkví v tom, že je lze prakticky ihned použít v běžných spalovacích motorech, aniž by bylo potřeba vysokých investic do nové infrastruktury. LPG je navíc současnou geopolitickou situací dotčeno jen velmi málo, protože není primárně závislé na Rusku. „LPG ve formě čistého propanu dodávaného autocisternou do zásobníku může nahradit zemní plyn v případě domácností, ale i firem,“ popisuje Ivan Indráček.

BioLPG dodává na trh nyní jen společnost Primagas. Jde zatím jen o desítky tun ročně. V některých evropských zemích se však roční spotřeba pohybuje řádově již v desetitisících tun. Loni publikovaná studie „BioLPG: A Renewable Pathway Towards 2050“ předpokládá, že budoucí poptávku by mělo být možné zcela uspokojit díky bioLPG vyrobenému z evropských zdrojů.

Potenciál však mají i další obnovitelné alternativy. Například tzv. dimethylether z obnovitelných zdrojů (rDME) mohou spalovat naftové motory. „Vlastnosti rDME jsou však velmi podobné vlastnostem LPG, takže může tvořit dvacetiprocentní až třicetiprocentní příměs LPG. Jeho výroba je jednodušší a potenciální objem produkce vyšší než u bioLPG, přitom vykazuje podobnou uhlíkovou úsporu,“ vysvětluje Jiří Karlík, generální ředitel společnosti Primagas.

Největší evropští dodavatelé LPG postavili první závod pro komerční produkci rDME. První dodávky rDME se uskuteční na konci tohoto roku a v plánu je vyrábět 50 tisíc tun rDME ročně.

(Zdroj: Lukáš Pololáník)

Foto archiv/Pro Media)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down