25.04.2022 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Biometan je budoucností plynárenství

Uběhl už nějaký ten pátek od doby, kdy se na sektor výroby bioplynu nahlíželo jako na dynamické a rozvíjející se odvětví OZE. Z pohledu problematiky určování provozní podpory a tzv. překompenzací bioplynových stanic je možné se domnívat, že již funkční BPS jsou vnímané z pohledu legislativy spíše jako přítěž. Nové nevznikají od roku 2013, a ty, jimž končí provozní podpora, musí splňovat různá kritéria na to, aby si tento benefit udržely.

Avšak v poslední době intenzivně řešený evropský Green deal, jakož i související směrnice a legislativní balíčky (RED I a II, Fit for 55 a Taxonomie), přinášejí v tomto pohledu změnu. Zejména ve vyhlášce RED II (aktuálně v platnosti) je konkrétně vymezená role bioplynu jako prostředku na splnění závazků EU o úsporách emisí v sektoru dopravy, a to přes produkci biometanu. S vyhlášením novely zákona o POZE (č. 382/2021 Sb.) je tento přístup reflektovaný i v legislativě České republiky.

Co to znamená pro sektor výroby bioplynu? Poprvé od roku 2013 je v zákoně opět stanovená provozní podpora pro nově vznikající výrobny bioplynu, a to pro biometanové stanice. Stejné benefity jsou určené i pro BPS, které mají zájem o konverzi výroby z elektřiny na čištění plynu, i když specifické požadavky se mohou lišit.

Jednou z nejdynamičtěji rozvíjejících se zemí v oblasti biometanu je Francie. V roce 2021 tu vznikaly nové instalace tempem jedna stanice každý týden. Firma agriKomp má s problematikou výroby biometanu bohaté zkušenosti, zejména ze svých realizací ve Francii. Většina těchto zařízení je vybavená kompletní technologii agriKomp, od krmení, přes technologii výroby bioplynu, až po čištění, dodávaná jako komplexní řešení dle zadání klienta na klíč. Od roku 2016 má společnost v provozu již 22 zařízení a dalších zhruba 40 je ve fázi navrhování nebo projektování.

Biometanu v České republice můžeme bezpečně předpovědět světlou budoucnost s prvními instalacemi s podporou uvedenými do provozu již v roce 2022. Ve společnosti agriKomp Bohemia s. r. o. již spolupracujeme s klienty na uvedení do provozu takových zařízení, která budou součástí první vlny nových „biometanek“ s provozní podporou. Stejně tak jako v případě první vlny výstavby BPS není na co čekat.

V případě zájmu o konzultaci podnikatelského záměru biometanové stanice nás neváhejte nás kontaktovat! Poskytujeme bezplatné konzultace a studie návratnosti podnikatelských záměrů.*

Ing. Ondřej Frič, agriKomp Bohemia s. r. o.

Ilustrační foto archiv firmy

(článek vyšel v Energii 21, č. 2/2022)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down