Biometanová stanice s regenerací CO2

Provozovatel stanice SAS Métha Treil vznikl spojením farem pro chov skotu a pěstujících zeleninu. „V duchu udržitelného obchodního modelu jsme se rozhodli plně využít naše zdroje a zaměřit se na vtláčení biometanu do sítě,“ vysvětluje Erwann Bocquier ze SAS.

Výtah z článku, který vyšel v časopisu Energie 21 číslo 2/2021.

„Pro realizaci projektu jsme si najali agriKomp, který byl schopen zajistit všechny části od výroby bioplynu, jeho čištění až po vtláčení do distribuční sítě. Zajistit si komplexní řešení bylo pro nás klíčové. Jedna ze silných stránek agriKompu, nad rámec bohatých dvacetiletých zkušeností a přesvědčivých komponentů, je projekt management,“ zdůrazňuje Bocquier.

Biometanová stanice agriPure®, uvedená do provozu v prosinci 2019, vyrobí 250 Nm3/h bioplynu. Vyčištěný biometan je vtláčen do distribuční sítě. Hnůj, kukuřičná siláž a zelený odpad z farem společnosti tvoří 95 % vstupních surovin. Ty jsou dávkovány zařízením Vielfraβ® v kombinaci s jednotkou premix. Digestát je oddělován separátorem Quetschprofi® a fugát znovu využíván jako vysoce kvalitní hnojivo.

Unikátní technologická konfigurace

Biometanová stanice byla doplněna provozovatelem o ve Francii unikátní zařízení pro regeneraci a využití CO2. Separovaný CO2 vznikající jako vedlejší produkt při čistění bioplynu na biometan je zkapalňován a následně prodáván pěstitelům zeleniny pro zlepšení růstu rostlin ve sklenících. Přibližná produkce je 1500 t CO2 ročně. Při tržní ceně 100 EUR/t jde o sekundární tržby ve výši 150 000 EUR za rok.

Promyšlený koncept stanice Métha Treil zajišťuje nulovou ztrátu biometanu. Zbytkový CH4 v odfiltrovaném „off-gasu“ bohatém na CO2 je při zkapalňování a čištění CO2 ještě odseparován a využit. Rovněž zbytkové teplo z tohoto procesu je vyžito pro ohřev fermentorů. Biometanová stanice je tak maximálně efektivní, úsporná a velice šetrná k životnímu prostředí.*

Ing. Ondřej Frič, agriKomp Bohemia s. r. o.

Foto archiv firmy

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down