25.08.2014 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bioplyn zvyšuje efektivitu farmy

Na začátku projektu stála výstavba bioplynové stanice. Její provozovatelé však kromě elektrické energie využívají i odpadní teplo. Tím se výrazně zvýší efektivita podniku. To bylo mimo jiné důvodem pro vybudování hotelu Na farmě v Choťovicích u Žehuně, který byl napojen právě na toto zařízení. Uvedl to předseda Svazu chovatelů holštýnského skotu a majitel rodinného zemědělského podniku Karel Horák.

Podnik hospodaří na 600 hektarech zemědělské půdy na Kolínsku a zabývá se jak rostlinnou, tak živočišnou výrobou. Vedle toho provozuje bioplynovou stanici, která by podle Horáka měla být u každé živočišné výroby. Využívá totiž nejen kukuřici, ale i hnůj a kejdu od prasat.

Bioplynovou stanici spustili v roce 2012 a v roce 2013 už pracovala na 99,1 procenta výkonu. Výkon BPS činí 835 kilowattů a to pro farmu a její provoz, mimo jiné, znamená i rozložení rizika podnikání. Odpadní teplo nyní vytápí porodny a další objekty farmy. Slouží však i k sušení obilí, štěpek a vojtěšky a teplo z BPS nepřímo pomáhá i provozu vlastního malého hotelu.

Projekt je spolufinancován z Programu rozvoje venkova a usiluje o to, aby venkov v budoucnu mohl nabídnout optimální podmínky pro všechny, kteří tam jezdí rádi relaxovat a zároveň vytváří nové pracovní příležitosti.*

Celý článek vyšel v časopise Energie 21 číslo 3/2014.

Autorka: Zuzana Fialová (Týdeník Zemědělec)

Obrázek: Karel Horák otevřel hotel Na farmě, vytápěný teplem z BPS

 

 

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down