Čekací lhůty na instalace se zkrátily

Čekací lhůty pro domácnosti na instalaci fotovoltaiky, tepelných čerpadel a solárních kolektorů zkrátilo víc než 90 % instalačních firem: Aktuálně se u většiny firem nečeká déle než 3 měsíce. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Komory OZE mezi firmami z jednotlivých oborů. Členské asociace zároveň připomínají rady pro spotřebitele, jak si správně vybrat dodavatele i nový zdroj energie.

Přes 60 % instalačních firem v průzkumu uvedlo, že stihne zprovoznit fotovoltaiku, tepelné čerpadlo nebo solární kolektory na rodinném domě do tří měsíců od uzavření smlouvy. Do čtyř měsíců to pak stihnou čtyři firmy z pěti. Dále přes 90 % firem uvedlo, že aktuálně nabízí kratší čekací lhůty než loni. Výzkum provedla Komora obnovitelných zdrojů energie (OZE) společně se svými členy. Zúčastnila se ho víc než polovina montážních firem sdružených v oborových asociacích CAFT, AVTČ a ČSSE.

„Firmy na jedné straně obnovily své dodavatelské řetězce a najaly a školí nové zaměstnance. A na druhé straně stát zjednodušuje podmínky a zpřístupňuje dotace novým skupinám spotřebitelů. Domnívám se, že zájem domácností podporuje i příprava podmínek pro sdílení energie,” uvedl Štěpán Chalupa, předseda Komory OZE.

Miroslav Mikeš, člen vedení Cechu akumulace a fotovoltaiky, řekl: „Z výsledků šetření jasně vychází skvělá zpráva pro žadatele v Nové zelené úsporám Light: senioři i zranitelné domácnosti mohou ušetřit za energii už v letošním roce. Díky rychlé instalaci fotovoltaiky stihnou i hlavní letní sezónu.”

Petr Horký, ředitel Asociace pro využití tepelných čerpadel, řekl: „Domnívám se, že sledujeme stabilizaci trhu, kdy dodací lhůty jsou pro zákazníky přijatelné a stát domácnosti podporuje.”

Jiří Kalina z Československé společnosti pro sluneční energii, řekl: „Jsme rádi, že se pomalu stabilizují dodávky výrobců zejména zásobníkových ohřívačů a akumulačních nádrží a můžeme tak pomoci domácnostem rychle k výrazným úsporám energie.”

Členské asociace Komory OZE zároveň připomínají nedávno zveřejněné rady pro spotřebitele, jak si správně vybrat dodavatele i nový zdroj energie. Spotřebitelská doporučení ve formě dvou Desater – pro fotovoltaiku a tepelná čerpadla ­– představili zástupci Komory OZE, AVTČ a CAFT společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Státním fondem životního prostředí ČR začátkem února 2023. Desatera přináší spotřebitelům praktické rady, jak krok za krokem postupovat při výběru kvalitního tepelného čerpadla a fotovoltaiky a jak poznat spolehlivou instalační firmu.

„Firmy sdružené u nás jsou nově vázány etickým kodexem a nově jsme připravili i speciální Desatero pro nejzranitelnější zákazníky v Nové zelené úsporám Light," řekl Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky.

(Zdroj: Komora OZE)

Foto archiv/Skupina ČEZ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down