Ceny za udržitelnost průkopníkům v oblasti energetiky a ekonomiky

Nobelův fond pro udržitelný rozvoj (NST) a Technická univerzita v Mnichově (TUM) poprvé udělují cenu za udržitelný rozvoj podporovanou Nobelovým fondem pro udržitelný rozvoj za vynikající výzkumné a vývojové práce v oblasti udržitelné energie a ekonomiky změny klimatu.

Ocenění obdrží Elena Bou (foto) ze společnosti EIT InnoEnergy za přínos k podpoře začínajících podniků v oblasti udržitelné energie a lord Nicholas Stern, profesor na London School of Economics and Political Sciences, za práci v oblasti ekonomických aspektů změny klimatu.

Ceny ve dvou kategoriích pro rok 2023 budou předány na summitu Nobel Sustainability Trust v Bavorské akademii věd v Mnichově. Od tohoto roku budou každoročně udělovány jednotlivcům nebo institucím, kteří mimořádně přispěli k rozvoji a zavádění udržitelných řešení ve prospěch lidstva.

Udržitelné využívání přírodních zdrojů

Peter Nobel, předseda NST, řekl: „Naplňuje mě radostí a hrdostí, že letos můžeme poprvé udělit nové ceny. Vždyť budoucí blahobyt lidstva a jeho přežití závisí na našem udržitelném využívání přírodních zdrojů. Jeho podpora byla, je a bude hlavním zájmem naší společnosti. Bude to vyžadovat značné intelektuální a finanční úsilí. Cílem NST je tento proces podporovat.“

Prezident TUM prof. Thomas F. Hofmann zdůraznil: „Udržitelnost a její promítnutí do perspektivních a prodejných technologií musí být úkolem nás všech. Ve strategii udržitelné budoucnosti TUM 2030 jsme si stanovili ambiciózní cíle pro udržitelnou transformaci. Taková transformace potřebuje viditelné hrdiny. Proto mě těší, že Nobelovou cenou za udržitelnost nyní oceňujeme dvě takové osobnosti, které jsou viditelné široko daleko jako zářivé vzory.“

INFORMACE O OCENĚNÝCH

  • Kategorie: Vynikající výzkum a vývoj v oblasti energetiky:

Elena Bou byla v roce 2010 spoluzakladatelkou společnosti EIT InnoEnergy a v současnosti je její ředitelkou pro inovace. Významně se podílí na zakládání a podpoře start-upů a scale-upů v energetice, včetně financování nových společností. Elena Bou k ocenění uvedla: „Je mi ctí, že mohu získat tuto první cenu udělovanou organizací Nobel Sustainability Trust. Tato cena je uznáním určující role, kterou začínající podniky, inovace a podnikání hrají při přechodu na energetiku. Dosažení čisté nuly vyžaduje nové nápady a přístupy – právě to skutečně posune ručičku pokroku v oblasti udržitelných energetických řešení. Práce v EIT InnoEnergy mi umožňuje toto každý den uvádět do praxe a doufám, že díky svému výzkumu a vyučování v Esade povzbudím a ovlivním další generaci tvůrců změn.“

EIT InnoEnergy je společnost podporovaná Evropským technologickým institutem, která od svého založení podpořila více než 500 společností v oblasti udržitelné energie. Zaměřuje se na skladování energie, udržitelné budovy a města, obnovitelné zdroje energie, inteligentní sítě, energetickou účinnost, oběhové hospodářství a dopravu a mobilitu.

Elena Bou, docentka na katedře provozních, inovačních a datových věd na Esade, se věnuje výzkumu a výuce v oblasti řízení znalostí a inovací. Je držitelkou doktorátu v oboru manažerských věd na Esade a autorkou několika publikací v oblasti řízení znalostí, kolaborativních inovací a podnikání.

  • Kategorie: Leadership v implementaci

Profesor Nicholas Stern je odborníkem na ekonomiku změny klimatu. Od svého založení v roce 2008 vede Granthamův výzkumný institut pro změnu klimatu a životní prostředí na London School of Economics and Political Science a v posledních dvaceti letech se významně zasloužil o mezinárodní politiku v oblasti klimatu a o podporu přechodu k udržitelnému, inkluzivnímu a odolnému hospodářskému rozvoji.

Vítěze ceny vybírá porota složená z mezinárodních odborníků a profesorů TUM, kterou organizuje Institut pro pokročilé studium TUM (TUM-IAS). Finanční odměna činí 1,3 milionu švédských korun ročně a poskytuje ji Nobelův fond pro udržitelný rozvoj.

***

O společnosti EIT InnoEnergy

EIT InnoEnergy působí v centru energetické transformace a je předním inovačním motorem v oblasti udržitelné energetiky, který přináší technologie, inovace obchodních modelů a dovednosti potřebné k urychlení zelené dohody, pokroku při dosahování evropských cílů v oblasti dekarbonizace a reindustrializace a zároveň ke zvýšení energetické bezpečnosti.

Společnost EIT InnoEnergy, která se v roce 2022 podle žebříčku Pitchbook stala nejaktivnějším investorem v energetickém sektoru, pro rok 2023 byla portálem Sifted zařazena mezi 10 nejvíce aktivních investorů do hlubokých technologií v Evropě a v roce 2022 ji organizace Startup Genome označila za předního evropského investora do čistých technologií se zásadním dopadem, podporuje inovace v celé řadě oblastí. Patří mezi ně mj. skladování energie, doprava a mobilita, obnovitelné zdroje energie, energetická účinnost, obtížně odstranitelná průmyslová odvětví, smart grids a trvale udržitelné budovy a města.

EIT InnoEnergy je hnací silou tří strategických evropských iniciativ: European Battery Alliance (EBA), European Green Hydrogen Acceleration Centre (EGHAC) a European Solar Photovoltaic Industry Alliance  (ESIA).

InnoEnergy Skills Institute je evolucí velmi úspěšné akademie EBA (European Battery Alliance) společnosti EIT InnoEnergy, která se rozšiřuje i na hodnotové řetězce zeleného vodíku a fotovoltaiky. Po vyškolení a zvýšení kvalifikace více než 40 000 pracovníků vybavuje institut globální pracovní sílu odbornými znalostmi a dovednostmi potřebnými k vytvoření udržitelného hospodářství.

Společnost EIT InnoEnergy, která byla založena v roce 2010 a je podporována Evropským institutem pro inovace a technologie (EIT) a současně nezávislým orgánem EU založeným v roce 2008 s cílem podporovat inovace a podnikání v celé Evropě. Od svého založení prověřila EIT InnoEnergy více než 7 000 začínajících podniků, uvedla na trh více než 300 produktů a dohlížela na to, aby jeho portfoliové společnosti podaly více než 370 patentů. Dnes má firma více než 200členný tým s kancelářemi po celé Evropě a v Bostonu v USA.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down