08.12.2023 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Češi jsou silně proti energetické závislosti na dovozu elektřiny

Rozsáhlý výzkum společnosti IPSOS pro Datarun ukazuje na významné obavy Čechů ohledně energetické závislosti na dovozu elektřiny a nepřijatelnosti vyšších cen. Celkem 85 procent Čechů souhlasí, že by stát měl investovat do výstavby dalších elektráren, aby zůstal energeticky soběstačnou zemí. Dohromady 86 procent obyvatel odmítá, aby se země stala jakkoliv závislou na dovozu elektřiny.

Podpora OZE

Pokud jde o zdroje, Češi podporují poměrně výrazně i výstavbu obnovitelných zdrojů (72 procent) a souhlasí s finanční podporou domácností a firem ve využívání obnovitelných zdrojů (68 procent). Na druhou stranu se odmítají smířit s vyššími cenami elektřiny, pokud by důvodem byla podpora obnovitelných zdrojů elektřiny. Na otázku, zda jsou ochotni platit vyšší cenu energií, pokud to bude kvůli podpoře obnovitelných zdrojů nutné, odpověděla jen 2 procenta tázaných “rozhodně souhlasím” a 15 procent “spíše souhlasím”. Celkem 71 procent Čechů není vyšší ceny v takovém případě ochotno akceptovat.

Tradiční zdroje

Vysoké podpoře se ovšem těší i tradiční fosilní zdroje. Přes 60 procent si přeje, aby výroba uhlí z elektřiny pokračovala i po roce 2033. Uhlí se navíc těší větší podpoře než plyn. S výměnou uhelných elektráren za plynové souhlasí jen 31 procent oslovených. Z odpovědí je patrné, že postoj výrazně ovlivňuje věková skupina Čechů. Mladší je výrazně otevřenější obnovitelným zdrojům. To, že by výroba uhlí v ČR měla pokračovat i po roce 2033 si častěji myslí lidé nad 55 let (73 %). Méně často pak mladí lidé od 18 do 34 let (43 %). Mladí lidé od 18 do 24 let by byli častěji ochotní platit vyšší cenu energií, pokud to bude kvůli podpoře obnovitelných zdrojů nutné (34 %).*

Výzkum vznikal pro podcast Vysoké napětí, který produkuje společnost Datarun. Sběr dat byl realizován 20.-24. listopadu 2023. Dotazování metodou CASI prostřednictvím Ipsos online panelu Populace.cz. Zúčastnilo se celkem 1001 lidí starších 18 let.

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down